Nga vrasja për kalin tek pazaret e drogës, pistat ku po hetohet pas atentatit në Vlorë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo mbetën sot të vrarë në një atentat mafioz në aksin Vlorë-Levan. Autorët mësohet se kanë qenë 3 persona që i kanë ndjekur viktimat për disa kilometra dhe sapo janë afruar pranë mbikalimit të Panajas kanë hapur zjarr duke i lënë të vdekur në vend.

Hakmarrja sipas burimeve se është një nga pistat ku ka përqëndruar hetimet policia, por nuk përjashtohet as përplasjet për pazaret e drogës.

Lena dhe Xhezo nuk janë emra të panjohur për Policinë e Vlorës. Geno (Shpati) Lena u akuzua nga policia si i përfshirë në vrasjen e biznesmenit Arben Beqiraj, krim i cili u regjistrua më datë 4 gusht të vitit 2019, në vendin e quajtur Plazhi i Vjetër në Vlorë. Viktima ndërroi jetë një ditë më vonë në spital, për shkak të plagëve të marra. Për ketë ngjarje është arrestuar tashmë shtetasi Eduart Xhezo.

Lena ishte arrestuar më 23 mars 2022 në një operacion të koduar “Waves”, që u zhvillua në zonën e Ujit të Ftohtë në Vlorë, për veprën penale “Përkrahja e autorit të krimit”. Në këtë operacion në pranga përfunduan shtetasit Kristo Drolli, Ariel Kingji dhe Shpati Lena, pasi gjatë kontrollit fizik u janë gjetur armë pa leje të cilat i mbanin në brez.

37-vjecari Lena do të lihej në masën ‘detyrim paraqitje’ dy ditë më vonë nga gjykata e Vlorës.

KONFLIKTI PER KALIN

Autori kryesor i ngjarjes, Eduart Xhezo, ka pasur një konflikt me Arben Beqirajn disa orë para ngjarjes. Shkak është bërë kalimi i tij me kalë para biznesit të tij. 49-vjeçari dhe i biri i kanë kërkuar Xhezos që të mos kalojë para lokalit, pasi shqetësonte plazhistët.
Kjo ka sjellë një konflikt fizik të djalit të pronarit të lokalit me personin që po kalëronte.

Lexo edhe :  Gjithmonë një hap para, SIGAL UNIQA mbyll vitin 2022 në krye të Tregut të Sigurimeve

Më pas, Eduart Xhezo, disa orë më pas, ka shkuar për t’u sqaruar, por konflikti është përshkallëzuar më tej, duke çuar në shkrehjen e armës. Mësohet se Xhezo, në momentin që ka qëlluar me kallashnikov në drejtim të Beqirajt, ka qenë i shoqëruar nga tre persona të tjerë.

Ata janë identifikuar si Ariel Kingji, Çelik Lena, dhe G. Lena.

Sipas hetuesve, në momentin e të shtënave, Xhezo ka shkuar në lokal bashkë me një prej tre bashkëpunëtorëve të tij, ndërsa dy të tjerët kanë qëndruar në distancë.

Pas sulmit me armë, katër të dyshuarit u larguan me një automjet në drejtim të Pyllit të Sodës duke i shpëtuar arrestimit nga forcat e Policisë pas ngjarjes.

PISTA PER PAZARE DROGE

Ndërkohë që pas atentatit të 18 gushtit 2022, ku mbetën të vrarë Shpati Lena dhe Hakim Xhezo, policia po heton dhe për pazaret e drogës.

Kjo pasi Hakim dhe Eduard Xhezo, tashmë i arrestuar për vrasjen e Arben Beqirajt, janë vëllezër. Ata kanë qenë të skeduar dhe nga Operacionit Forca e Lligjit.

OFL më Korrik 2020 u nisi kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, dy vëllezërve Eduard Xhezo dhe Hakim Xhezo:

Sipas OFL, ndaj Eduart Xhezo, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për vrasjen e biznesmenit Arben Beqiraj në Vlorë.

Ndërsa Hakim Xhezo, rezulton i dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Të fundit

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Lajme të tjera

Web TV