Pista kryesore/ Kush i tradhtoi? Ja si përfunduan në pritë Lena dhe Xhezo

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Detaje të reja zbardhen nga atentati me dy të vrarë në Panaja të Vlorës. Bazuar te hetimet, burime të sigurta i thanë News24 dhe BalkanWeb se i gjithë atentati ka zgjatur rreth 120 sekonda, nisur nga momenti që atentatorët qëlluan me breshëri plumbash nga makina e tyre paralel me makinën ku ndodheshin Shpati Lena dhe Hakim Xhezo, deri në momentin që u zunë pritë.

Për hetuesit pista kryesore e vrasjes së Geno (Shpati) Lena dhe Hakim Xhezo është ajo e hakmarrjes për shkak të së shkuarës së viktimave.

Megjithëse ende herët për të arritur një konkluzion, hetuesit kanë edhe një pistë të dytë që lidhet me konfliktet e viktimave për shkak të dyshimeve për përfshirje në pazare droge. Përpos kësaj, viktimat i druheshin eliminimit të tyre pasi qarkullonin vazhdimisht me makina të blinduara, por sot nuk ishte rasti dhe një “shpërqendrim” i vogël i tyre nga masat e zakonshme të sigurisë, ka bërë që ata të vriten pa mëshirë me breshëri plumbash.

Nga kush u tradhtuan Hakim Xhezo dhe Shpati Lena? Ashtu sikurse edhe në atentatin e pak javëve më parë në Fushë-Krujë ku mbeti i vrarë Brilant Martinaj, i cili atë ditë udhëtoi me një automjet të zakonshëm, edhe në atentatin e djeshëm, viktimat nuk ishin në automjete të blinduara dhe për pasojë, eliminimi i tyre është kryer pa vështirësi nga ana e autorëve që dyshohet të jenë vrasës me pagesë.

Ata kanë shfrytëzuar këtë moment për të arritur qëllimin e tyre dhe ka dyshime të forta se mund të jenë informuar nga persona që kanë pasur kontakte dhe njohje me viktimat. Ka dyshime të forta se autorët kanë pasur dijeni për itinerarin e 37 dhe 34-vjeçarit, duke ngritur edhe pistën te mbikalimi në dalje të fshatit Panaja nga ku kalon edhe aksi nacional.

Lexo edhe :  Afresku i Herkulit gjendet pas një viti, ishte trafikuar ilegalisht në SHBA

Atentatorët shfrytëzojnë pikërisht këto akse për të arritur qëllimet e tyre dhe jo rrallë edhe në mes të ditës siç ndodhi në dy atentatet e fundit, të Vlorës një ditë më parë dhe të Fushës-Krujës më 17 korrik.


Të fundit

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Peleshi për VOA: Nuk ka siguri kibernetike 100%, kërkon kombinim të shumë faktorëve

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Lajme të tjera

Web TV