Tjetër triumf historik, Luiza Gega shpallet kampione e Evropës në 3000 metra me pengesa

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Luzia Gega nderon përsëri Shqipërinë duke arritur që të marrë medalje ari në 3000 metra me pengesa, e duke konfirmuar dhe një herë tjetër vitin e mirë që po kalon. Atletja shqiptare ia doli që të kalonte e para vijën e finishit, duke regjistruar kohën 9,11.31 dhe duke përligjur kështu dhe pritshmëritë e të gjithëve.

Gega ishte dominuese në pjesën me të madhe të garës duke qenë në avantazh për plot 2900 metra, ndërsa në fund kishte një avantazh prej gati 4 sekondash ndaj atletes më të afërt, që ishte gjermania Lea Meyer.

Duke përjashtuar 100 metrat e para, Gega ka kryesuar në 2900 metrat pasuese duke mos e vënë në asnjë moment në diskutim e duke treguar se në këtë disiplinë nuk njeh asnjë rivale, së paku në kontinent.

Pak javë më parë, Gega u rendit e pesta në botë në të njëjtën disiplinë, ndërsa dhe në lojrat mesdhetare arriti që të merrte medalje ari.

Të fundit

“Më fal xhaxhi…”, 21-vjeçari shqiptar grabit italianin nën kërcënimin e armës

Një 21 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane pasi akuzohet se ka kryer një grabitje me armë në...

Kejsi surprizon Stresin: Të mbështes edhe sikur çdokënd ta kesh kundër!

Ish partnerja e Stresit, Kejsi ka reaguar për herë të parë që prej hyrjes së Stresit në Big Brother Kosova. Ajo i ka uruar...

Zbërthehet pastruesja, dëshmia: Më kërkoi t’i ruaja lekët, vjedhjen e inskenova sepse…

Zbërthehet pastruesja Rozeta Dobi, pastruesja e arrestuar për vjedhjen e parave në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi. Ka dalë në dritë dëshmia e plotë...

Zhdukja e Vis Martinaj/ “Kundërshtarët i dërguan mesazh që të vrasim në derë të shtëpisë”

Gazetarja investigative, Klodiana Lala, është shprehur se zhdukja shprehur se ende nuk ka prova të sigurta që tregojnë se Ervis Martinaj mund të jetë...

“Kam tentuar 2 herë të…”/ Rrëfimi tronditës i Ronaldo Sharkës: Vështirësitë që kalova..

Gazetari Ronaldo Sharka ka rrëfyer për “S’e luan Topi” kohën më të vështirë të tij dhe se ka tentuar dy herë që të vrasë...

Lajme të tjera

Web TV