Fair Play Financiar/ UEFA gati të ndëshkojë Juven, Interin dhe Romën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Juventus, Inter dhe Roma do të ishin ndër skuadrat në rrezik të sanksioneve të UEFA-s për Fair Play financiar, me zikaltërit dhe verdhekuqtë të cilët përveç gjobës do të ndëshkoheshin edhe me kufizime në merkato. Kështu raporton gazeta Times, sipas së cilës qeveria evropiane e futbollit duhet të shpallë në shtator një sërë masash që do të preknin gjithsej 20 klube, përfshirë PSG-në, Barcelonën dhe Arsenalin.

Sipas Times, dënimet për Interin dhe Romën do të kishin të bënin me sezonin 2020-2. Interi dhe Roma tashmë janë alarmuar nga UEFA, me të cilët do të kishin hapur negociatat për uljen e masave, të cilat do të përfshinin gjithsesi një gjobë dhe kufizime në treg. Sipas rregullave aktuale të UEFA-s (që do të ndryshojnë në fund të këtij sezoni), një skuadër mund të ketë vetëm 30 milionë euro humbje gjatë tre sezoneve, edhe nëse nuk llogariten shpenzimet e zgjuara si për të rinjtë dhe për femrat. Juventusi do të ishte gjithashtu në pamjet e UEFA-s për sezonin 2020-21, por pozicioni i bardhezinjve është i komplikuar nga beteja ligjore që vazhdon ende për Superligën: si bardhezinjtë ashtu edhe Barcelona, ​​një tjetër e madhe në pamje,

Përveç Barcelonës, probleme ka edhe për Arsenalin, megjithatë, lidhur me sezonin 2021-22. Për vitin që sapo ka përfunduar, UEFA është ende në pritje të dokumenteve të plota nga skuadrat dhe do të hapte negociatat me klubin, siç bëri me Interin dhe Romën. Për sezonin 2020-2021 do të ishin gjithsej 10 skuadra në rrezik sanksionimi: përveç Interit, Juventus dhe Roma, në pikëpyetje do të ishin edhe Psg dhe Marseille, por dy francezët do të shpëtonin me gjobë.


Të fundit

“Gratë e ish-burrave të mi më kanë inat”, Rudina Dembacaj i befason të gjithë

Moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj, para se të martohej me Mark Frrokun, ka qenë e lidhur me regjisorin Eduart...

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin e ri bërthamor, B-21, i...

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë me dije vetë moderatorja gjatë...

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën 16:00. Tashmë trajnerët respektive, holandezi...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Lajme të tjera

Web TV