Mundësin e mundi shteti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Mitro Çela

Tregimet e verës

Korrik 2016

“Laguna Blu”. Fshat turistik në Golem.

Po rrija poshtë çadrës.

Para meje kaloi një mesoburrë.

Në këmbë – atlete.

Pantallona të shkurtëra.

Mbi pantallona- një këmishë.

Pak mjekër.

Flokë të thinjura. Bënte xhiro.

500 metra. Varavingo…

Shkova për drekë. U riktheva.

Burri ecte.

Në darkë u largova nga plazhi.

Burri vazhdonte ecjen.

Të nesërmen burri u shfaq në horizont.

I dola përpara.

-Mund të të bëj një pyetje?…

Burri shtangu.

Në dorë mbante një misër të pjekur…

Nuk foli.
Hunguriu…

– Kam disa muaj, që nuk shkembej muhabet me njeri!…

-Nga je?…

-Nga Kukësi. Tani banoj në plazh…

-Si të quajnë?

-Agim Mazreku.

-Çfarë pune ke bërë?…

-Jam mësues fiskulture…

-Je marre me sport?

-10 vjet kampion në mundje klasike.

Për të mbajtur ndezur muhabetin i thashë:

-Kam pak bark. Ka derman për ta ulur?

-Format e trupit janë në funksion të ushqimit dhe lëvizjeve.

Kush prish këtë raport, deformon trupin.
Iku.

Një ditë më vonë. I preva rrugën.

Mu duke sikur edhe ai më kërkonte.

-Nga Kukësi kam dy miq të mirë.

Bastri Rukën, ish-pronarin e “Benz” dhe vëllain e tij Hysen Ruka. I njeh?

-Bastriu është zotni. Në vitet ’90-të, Kukësi u prish.

Pllakosi varfëria.

Pa drita.

Pa ujë.

Pa shtëpi.

-Jam beqar. -I thashë Bastriut:- Më merr në Tiranë?

-Po më tha. Kur të duash të pres në zyrë.

-Pse nuk erdhe në Tiranë. Do ishim takuar. Unë punoja si këshilltar i Bastriut.

-Pas disa kohëve gjërat ndryshuan.

U hapën shkollat dhe nisa punë.

-Pse e braktise Kukësin?

-Para tre viteve u ndërruan tre drejtorë arsimi.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e enjte 1 dhjetor 2022

Të pangopur.

Donin para.

Më lanë pa punë.

Pa para, shtëpia nisi të pikonte.

Një mik më ofroi një shtëpi në plazh.

Jam 60 vjeç.

Më duhen edhe 5 vjet të dal në pension.

-Çfarë bën në plazh?

-Nga ora 13 deri në orën 23 bëj ecje në bregdet.

Blej një misër. Racioni i drekës dhe i darkës.

I lodhur, më zë gjumi.

Zgjohem çdo ditë në orën 11.

Biznesmeni Shefqet Kastrati, si kuksian më jep çdo ditë kafe.

Me disa biskota dhe një copë shalqi, ruaj raportet mes ushqimit dhe lëvizjes…

-Ke telefon?

-068 241 7160

Korrik 2019
Përsëri në plazh.

Në horizont u shfaq miku im.

Përsëri ecte.

U ulëm për kafe. Ishte kërrusur, fishkur…

– Pse nuk e hap telefonin?

Ngriti supet…

– Çfarë bën?…

– Marr frymë duke ecur…

– Të ka kërkuar njeri për punë?

Zgurdulloi sytë…

– Kush? Jam i vdekur ende i pakallur në dhe…

Sa do zgjasë? Çështje ditësh?…

Muajsh?

Nuk e di…

Unë lutem të vdes çdo mesnatë…

-Zotni! Ti punon tek Fiks Fare. Më gjën dot një punë?

U ktheva në Tiranë.

Së pari.
Në ministrinë e Arsimit takova drejtorin e sporteve.

-Ma sill në zyrë. E njoh. Kampion në mundje. Absolut.

I rashë telefonit të Agimit. Nuk mu përgjigj.

Së dyti.
Fola me Fonin. Po të ra rruga nga plazhi, kërko Agim Mazrekun.

Nuk e gjeti.

Dy vjet korona na “ndau” nga plazhi.

Këtë vit shkova në plazh.

Dy-tre ditë i zura pritë mikut tim.

Nuk e pashë.

Fola me Hysen Rukën.

Më tha: jeton në Kukës.

I braktisur?!

Zvarritet rrugëve.


Të fundit

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin...

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë me dije vetë moderatorja gjatë...

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën 16:00. Tashmë trajnerët respektive, holandezi...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Tronditëse: Zhduken dhjetëra fëmijë shqiptarë në Angli

BBC sapo ka publikuar një lajm të bujshëm për zhdukjen e 39 fëmijëve shqiptarë që kanë kaluar kanalin e La Manshit gjatë muajve të fundit...

Lajme të tjera

Web TV