Parashikuan gabim motin, Hungaria shkarkon dy shefa të meteorologjisë!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur një gabim në dukje i pafajshëm, kushton shumë rëndë: qeveria hungareze shkarkoi kreun e shërbimit të parashikimit të motit të vendit dhe zëvendësin e saj dy ditë pasi një shfaqje e madhe e fishekzjarrëve të festave të planifikuara në Budapest u shty për shkak të frikës së motit të keq që nuk u realizua kurrë.

Kornelia Radics dhe Gyula Horvath të Agjencisë Kombëtare Meteorologjike (NMS) u shkarkuan nga postet e tyre nga ministri i teknologjisë dhe industrisë, Laszlo Palkovics. Ministria nuk dha asnjë shpjegim.

E kontaktuar nga AFP, qeveria nuk bëri asnjë reagim. Njoftimi erdhi një ditë pasi media pro-qeveritare kritikoi agjencinë e motit, parashikimi i së cilës për stuhi dhe stuhi dhe erëra çoi në anulimin e fishekzjarreve të shtunën. “Ata dhanë informacione të rreme për shtrirjen e motit të keq, cka mashtroi ekipin operativ përgjegjës për sigurinë”, shkruante gazeta “Origo”.

Në vitin 2006, festimet u zhytën në zi nga një stuhi e dhunshme që vrau pesë njerëz dhe plagosi disa qindra, duke përhapur panik në më shumë se një milion njerëz të mbledhur për të parë shfaqjen në Danub.

Agjencia NMS kërkoi falje duke përmendur “një faktor pasigurie të natyrshme në profesionin e meteorologjisë”. Shfaqja e fishekzjarrëve, e cilësuar si “më e madhja në Evropë” për të festuar “shtetin mijëvjeçar hungarez”, është riplanifikuar për të shtunën e ardhshme, në 27 gusht.


Të fundit

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Spartak Ngjela: Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

Nga Spartak Ngjela Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me...

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250 pjesëmarrësve që patën një stërvitje...

Masat e sigurisë për 6 dhjetorin, Çuçi: Protesta të mbahet, por jashtë zonës së kuqe

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është takuar ditën e sotme me kreun e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku dhe ka diskutuar për masat e...

Lajme të tjera

Web TV