Të mbyllur në qeli/ Sa vite burg rrezikojnë 3 “spiunët” e Gramshit nëse shpallen fajtorë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dy shtetasit rusë dhe ukrainasi që u kapën nga policia pasi tentuan të hynin në uzinën e armëve në Gramsh u lanë ditën e sotëm në burg nga Gjykata e Elbasanit, deri në përfundim të hetimeve ndaj tyre.

Ndaj Mikhail Zorin, Fedit Alpatov dhe Svetlana Timofeeva rëndojnë akuzat për veprat penale “sigurimi i informatave,” kryer në bashkëpunim si dhe “goditje për shkak të detyrës”.

Por sa vite burg rrezikojnë ata, në rast se shpallen fajtorë nga drejtësia?

Sipas nenit 124 dhe 237 të Kodit Penal, tre shtetasit e huaj të arrestuar në Shqipëri, në rast se shpallen fajtorë rrezikojnë të dënohen nga tre deri në dhjetë vite burg.

Neni 214

Sigurimi i informatave

Sigurimi i informatave sekrete me karakter ushtarak apo të çdo lloji tjetër, me qëllim që t’i jepen një fuqie të huaj, për të cenuar pavarësinë e vendit, dënohet me burgim nga tre gjer në dhjetë vjet.

Neni 237

Goditjet për shkak të detyrës; Goditjet ose vepra të tjera dhune që i bëhen punonjësit që kryen një detyrë shtetërore apo një shërbim publik, për shkak të veprimtarisë së tij shtetërore apo të shërbimit, dënohen me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet.

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV