Arbitri i FIFA-s godet: Në futboll 30-40% janë homoseksualë ose biseksualë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Igor Benevenuto, arbitri i parë i FIFA-s që doli si homoseksual, ka pohuar se 30 deri në 40% e atyre që merren me futboll janë homoseksualë ose biseksualë.

Ai madje shkoi aq larg duke thënë se shumë janë të martuar me fëmijë dhe megjithatë bëjnë jetë të dyfishtë me partnerët e tyre homoseksualë.

“Le të marrim parasysh të gjithë njerëzit e përfshirë në futboll: zyrtarët, trajnerët, lojtarët dhe gjyqtarët”, tha ai për Der Spiegel.

“Midis 30 dhe 40 për qind janë homoseksualë ose biseksualë, ose kanë bërë diçka në një moment me një burrë tjetër”.

“Do të habiteshit se kush është homoseksual në industrinë e futbollit”.

Është interesante të theksohet se zyrtari nuk është përfshirë në listën e zyrtarëve të VAR në Botërorin e ardhshëm në Katar.

Në një intervistë për podcast të grupit Globo ‘En los Armarios de los Vestuarios’, arbitri tha se “ka gjyqtarë, lojtarë, trajnerë, të martuar, me fëmijë, të ndarë, me një jetë të dyfishtë, ka gjithçka. Ne ekzistojmë dhe ne meritojnë të drejtën për të folur për këtë, për të jetuar normalisht”.

Benevenuto tha se ai ka vuajtur paragjykime në Brazil për shkak të orientimit të tij seksual, duke shpjeguar se “në Brazil, homoseksualiteti shihet si një sëmundje e ngjashme me alkoolizmin, e cila mund të kapërcehet”.

“Kam besuar për vite me radhë. Vuaja nga depresioni dhe kalova kohë të errëta. I lutesha Zotit të më çlironte nga kjo sëmundje. Fatkeqësisht ka ende paragjykime”, pranon ai në intervistë.

“Unë nuk pres që situata të ndryshojë plotësisht gjatë jetës sime. Por unë mund të jem ende një pikë në oqeanin e ndryshimit,” reflektoi ai.

Lexo edhe :  Zërat për lidhjen e re të Chiara Ferragni-t

Në korrik 2022, Benevenuto i tha podcast-it “In the Locker Room Closets” se ai ishte një homoseksual.

“Unë jam homoseksual, më tërheqin burrat dhe futbolli është një sport në të cilin jam rritur dhe urrej sepse nuk mund ta duroja atmosferën plot machismo dhe paragjykime. Kështu që, për të mbijetuar, shpiku një të rreme. version i vetes time”, deklaroi ai.

“Tani më në fund mund të jem vetvetja, një person normal.

“Futbolli ishte një “mashkull” dhe e kuptova që herët se isha homoseksual. Nuk kishte vend më të përsosur për të fshehur seksualitetin tim. Të luaja nuk ishte një opsion afatgjatë, kështu që unë shkova në rrugën e vetme të mundshme: u bëra arbitri.”

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV