Simpson, akuzat e tmerrshme për vrasje

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
  1. J. Simpson, emri i vërtetë i të cilit është Orenthal James Simpson, ka lindur më 9 korrik 1947 në San Francisko, Kaliforni. Që në shkollën e mesme ai ka treguar aftësitë e tij si futbollist, duke zgjedhur rolin e vrapuesit. Ai ndoqi kolegjin e Universitetit të Kalifornisë Jugore dhe në vitin e tij të fundit, 1968, ai fitoi trofeun prestigjioz Heisman, duke u shpallur atleti i vitit, falë 21 goditjeve dhe një rekordi prej 3,187 jardësh në tetëmbëdhjetë ndeshje. Në vitin 1969, jashtë kolegjit, ai u bë një lojtar profesionist duke iu bashkuar Buffalo Bills, të cilët e zgjodhën atë në NFL Draft si të parën në përgjithësi. Vrapimi më i mirë në vitin 1972, vitin e ardhshëm ai vendosi një rekord të jashtëzakonshëm duke kaluar kufirin e 2000 jardëve gjatë sezonit të rregullt.

Nga futbolli në ekran

Paralelisht me karrierën e tij sportive, ai iu përkushtua edhe asaj në botën e kinemasë. Në vitin 1974 luajti në filmat “The Clan Man” (në anglisht “The Klansman”) dhe “The Crystal Hell” (“The Towering Inferno”, film i famshëm me Steve McQueen), ndërsa dy vjet më vonë u shfaq në “Killer”. Komanda” dhe në “Kryqëzimin e Kasandrës”. Qëndroi në Bills për një dekadë, deri në vitin 1978, ai u kthye në San Francisko për të veshur uniformën e 49-ës, ku përfundoi karrierën e tij. Në fund të viteve shtatëdhjetë ai ishte në kastin e filmave “Capricorn One” dhe “Firepower”, ndërsa në vitin 1984 u shfaq në “Hambone and Hillie”. Në vitin 1985 ai u martua me Nicole Brown, nga e cila u divorcua në 1992.

Çështja gjyqësore

“Rasti O. J. Simpson bashkoi gjithçka që e përndjek publikun amerikan: dhunën, seksin, racën, sportin… dhe i vetmi dëshmitar ishte një qen”. (Jeffrey Toobin, avokat dhe shkrimtar)

Duke filluar nga viti 1994, O. J. Simpson bëhet protagonist i një prej çështjeve gjyqësore më të famshme në botë. Midis 11 të mbrëmjes dhe mesnatës së 13 qershorit, në Brentwoord, në 875 South Bundy Drive, në kopshtin e godinës ku jeton ish-gruaja Nicole, kufomat e vetë Nicole dhe Ronald Lyle Goldman, një miku i tij: i gruas. Trupi tregon shenjat e dymbëdhjetë plagëve me thikë dhe pothuajse i është prerë koka, ndërsa në trupin e burrit ka njëzet plagë me thikë. Dy fëmijët e Nicole (dhe O. J. Simpson) ishin në shtëpi dhe flinin në momentin e krimit: prandaj askush nuk ishte dëshmitar i vrasjes së dyfishtë. Rindërtimet e para të hetuesve, të koordinuara nga Henry Chang-Yu Lee, supozojnë se gruaja, pasi doli për darkë në restorantin Mezzaluna në shoqërinë e nënës së saj, u kthye në shtëpi, por duke kuptuar se nëna e saj kishte harruar syzet në vetëm në dhomë, ai telefonoi duke pyetur nëse ishte e mundur t’i kërkonim. Goldman, i cili punonte atje si kamarier, i gjente dhe i propozonte t’i kthente.

  1. J. Simpson është i vetmi i dyshuar për këtë vrasje, edhe për shkak se në të kaluarën tashmë është denoncuar për keqtrajtim nga gruaja e tij. Pas zbulimit të kufomave, ish-lojtari shkon të flejë në shtëpinë e Robert Kardashian (babai i Kim-it të famshëm), një miku i tij.

Më 17 qershor thirret nga policia, por vendos të mos paraqitet në polici, duke ikur. Në një Ford Bronco të bardhë të drejtuar nga Al Cowlings, një tjetër mik i tij, ai arratiset, por shpejt gjurmohet nga policët, të cilët më pas nisin një ndjekje (ajo që media do ta quajnë “The Bronco Chase”) në autostradat e Los Anxhelosit.

Ndjekja është filmuar nga kamerat televizive, duke emocionuar më shumë se njëqind milionë shikues: Simpson, pasi ka kërcënuar të kryejë vetëvrasje në disa raste (ai ka një armë me vete), vendos të kthehet në Rockingham, në shtëpinë e tij dhe ja ku është arrestuar.

Gjyqi i Simpson

Gjyqi i tij filloi më 24 janar 1995: ai u gjykua nga një juri e përbërë nga dymbëdhjetë persona, duke përfshirë një hispanik, katër të bardhë dhe shtatë afrikano-amerikanë të zinj. Mbrojtja e Simpsonit i është besuar një ekipi të jashtëzakonshëm avokatësh, të udhëhequr nga Johnnie Cochran dhe që përfshin Robert Kardashian, Barry Scheck, Alan Dershowtiz, F. Lee Bailey dhe Robert Shapiro.

Lexo edhe :  NATO forcon mbrojtjen në të gjithë Evropën

Strategjia e prokurorisë, e përfaqësuar nga Christopher Darden dhe Marcia Clark, është të tregojë natyrën e dhunshme të të akuzuarit, i cili nuk e pranoi kurrë ndarjen nga gruaja e tij: për këtë do ta kishte vrarë i shtyrë nga xhelozia.

Gjak gjendet edhe në makinën e ish-futbollistit: megjithatë mbrojtja tregon se analiza e ADN-së nuk është kryer sipas procedurave të treguara në manuale dhe për rrjedhojë mundësia e një manipulimi apo ndryshimi.

Më 3 tetor 1995, pas më shumë se 250 ditësh gjykimi, jepet vendimi: juria, pas një konsultimi që zgjati më pak se katër orë, konstaton se O. J. Simpson është i pafajshëm.

Më vonë, ekspertët dhe analistët drejtojnë gishtin në shpejtësinë – e konsideruar të tepruar – me të cilën u arrit unanimiteti. Vendimi penal, megjithatë, rrëzohet nga procesi civil i kërkuar nga familjarët e viktimave: këtë herë në juri ka më shumë të bardhë se zezakë. Dhe kështu Simpson shpallet përgjegjës për vrasjen e ish-gruas dhe mikut të tij, dhe detyrohet të paguajë dëmshpërblim prej tetë milionë e gjysmë dollarë për familjet, përveç pagesës së njëzet e pesë milionë dollarëve shtesë për dëmshpërblim. “Ishte telenovela perfekte. Rasti i vrasjes së O. J. Simpson ishte shfaqja e parë realiste në vend. Ishte gjyqi i parë me mbulim mediatik televiziv.” (Jim Moret, reporter)

Vitet 2000

Problemet gjyqësore, megjithatë, nuk mbarojnë: në vitin 2004 Simpson u akuzua para një Gjykate Federale në Miami nga kanali televiziv kabllor DirecTV se kishte përdorur pajisje elektronike në mënyrë të paligjshme për të kapur sinjalin televiziv në mënyrë të paligjshme: për këtë, ai u dënua me dëmshpërblim. kompania 25,000 dollarë, plus më shumë se 30,000 dollarë për shpenzimet ligjore dhe gjyqësore.

Në gusht të vitit 2007, të drejtat e “If I do it”, një libër ku ish-lojtari tregon se si dyshohet se kreu krimin e dyfishtë për të cilin akuzohet, i caktohen familjes së Goldman, e cila disa ditë më vonë vendos të ndryshojë titullin. të veprës te “Po ta bëja: rrëfimet e vrasësit”.

Më 16 shtator 2007, Simpson u akuzua, së bashku me katër persona të tjerë, se kishin vjedhur relikeve nga një dhomë hoteli në Los Anxhelos. I arrestuar për vjedhje, ai mbrohet duke pretenduar se ato relike i përkasin atij dhe i ishin vjedhur në të kaluarën. Gjatë gjykimit, ai rrëfen se kishte organizuar një shitje të rreme relikesh për të bindur tregtarët që të merrnin sendet me vete, por duke mohuar se kishte përdorur ndonjë armë. Një nga bashkëpunëtorët e tij, megjithatë, rrëfen në marrëveshjen për pranimin e fajësisë se kishte sjellë një armë.

I liruar dhe më pas u rikthyer në burg për shkak të skadimit të kushteve të lirimit me kusht, O. J. Simpson u shpall fajtor – më 4 tetor 2008 – për grabitje dhe, mbi të gjitha, rrëmbim, pas trembëdhjetë orësh në një dhomë këshilli. Prandaj, më 5 dhjetor, Simpson dënohet me tridhjetë e tre vjet burg.

Vitet 2010

Në mars 2016, historia e vrasjes rikthehet në jetë përmes shpërndarjes shqetësuese të informacionit të ri: policia e Los Anxhelosit në laboratorët e saj, përmes një procedure sekrete jashtë hetimeve normale të mjekut (që në vend të kësaj janë dokumente publike) është në krye të analiza e një thike gjuetie me çelës që dyshohet se u gjet nga një punëtor, rreth vitit 1998, i varrosur në kopshtin e shtëpisë së O. J. Simpson. Thika nuk do të ishte dorëzuar kurrë nga autoritetet: një polic do ta kishte mbajtur në shtëpi “si kujtim”, të kornizuar, derisa kolegët e tij – kështu duket – e detyruan të dorëzonte armën (hipotetikisht “armë vrasëse”). te mjeku ligjor. Prandaj, çështja për krimin e kryer nga O. J. Simpson mund të rihapet.

Burimi: biografieonline.it


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV