Kremlini: Nuk mund të dërgojmë gaz natyror në Europë për shkak të sanksioneve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dmitry Peskov ka deklaruar se Rusia mbetet e përkushtuar ndaj detyrimeve të furnizimit me gaz, por nuk është në gjendje t’i përmbushë ato për shkak të sanksioneve ekonomike të vendosura ndaj saj.

Më herët gjatë ditës së sotme, prodhuesi rus i gazit Gazprom ndërpreu furnizimin me gaz në Europë përmes tubacionit Nord Stream 1 për mirëmbajtje.

“Sipas njoftimit të kompanisë ruse, puna e mirëmbajtjes është parashikuar të zgjasë deri të shtunën. Që nga shpërthimi i luftës në Ukrainë, energjia ka qenë në qendër të përplasjeve midis Rusisë dhe Perëndimit, e cila shpesh akuzon Moskën për përdorimin e gazit natyror si një “armë“.

Gazprom ka shkurtuar furnizimet e gazit përmes Nord Stream me 80%  gjatë muajve të fundit.

Të fundit

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

“Regjimi i Putin duhet të humbasë”, Zelensky në Tiranë: Dështimet e tij janë siguria jonë

“Dëshiroj të falenderoj ramën për mbështetjn personale për Ukrainën. Edi, e vlerësoj mikpritjen tuaj dhe mudnësinë që po na jep. Të gjithë e kuptojnë...

Rama: T’i japim mbështetje financiare dhe ushtarake Ukrainës të ndalë agresorin

Kryeministri Edi Rama në samitin që po mbahet në Tiranë u ka bërë thirrje vendeve më të fuqishme ekonomikisht që të japin mbështetje financiare...

Samiti për Ukrainën/ Rama: Prania e Zelenskyt është një kujtesë që Putin nuk ia ka dalë

Kryeministri Edi Rama ka shprehur sërish mbështetjen e Shqipërisë për Ukrainën, në lidhje me luftën e saj ndaj Rusisë. Gjatë fjalës së tij në Samitin...

Lajme të tjera

Web TV