Kanceri i trurit: a ka një terapi të re të mundshme për ta mposhtur atë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Barnat e identifikuara që duket se janë në gjendje të synojnë indet e prekura nga kanceri, duke dëmtuar ADN-në e qelizave kancerogjene dhe duke shkaktuar vdekjen e tyre.

Një grup studiuesish nga Universiteti Yale ka identifikuar agjentë që janë në gjendje të synojnë në mënyrë selektive indet e tumorit duke kursyer ato të shëndetshmet. Metoda duket të jetë efektive në trajtimin e glioblastomave (GBM), forma më agresive dhe e zakonshme e kancerit të trurit që ka një incidencë globale vjetore prej më pak se 10 raste në 100,000 njerëz. “Shkalla e mbijetesës pesëvjeçare për pacientët me glioblastoma është 5%,” thekson Seth Herzon, një nga autorët e studimit të publikuar në Science.

REZISTENCA NGA DROGA

“Një nga problemet kryesore gjatë trajtimit të gliomave është fakti që pacientët zhvillojnë me shpejtësi rezistencë ndaj temozolomidit,” shpjegon Ranjit Bindra, një nga autorët, duke iu referuar agjentit antikancerogjen që qëndron pas shumicës së barnave antiglioma të përdorura në njëzet vitet e fundit. Rezistenca lind për shkak të mutacioneve gjenetike që e bëjnë ilaçin të padukshëm për trupin pas rreth një viti përdorimi, duke mposhtur kimioterapinë dhe duke çuar në vdekjen e pacientit në shumicën e rasteve.

DËMET E SHQYRTIMIT

Studiuesit u përpoqën të identifikonin agjentë antikancerogjenë që mund të shmangnin këtë rezistencë ndaj ilaçit. Për ta bërë këtë, ata përdorën një karakteristikë tipike të më shumë se gjysmës së gliomave, domethënë humbjen e MGMT, një proteinë specifike që është përgjegjëse për riparimin e ADN-së.

Duke shfrytëzuar këtë “pikë të dobët”, këta agjentë të rinj janë në gjendje të synojnë në mënyrë selektive indet e tumorit, duke dëmtuar pak ADN-në në mënyrë që qelizat e shëndetshme (të cilat kanë proteinën MGMT) ta riparojnë atë, ndërsa qelizat tumorale (pa MGMT) vdesin.

Lexo edhe :  I dhuroi golin Izraelit, flet Elseid Hysaj: Nga dëshira për të dhënë më shumë, gaboj!

Ky zbulim, i cili sipas studiuesve “ripërcakton rregullat se si të synohen qelizat e kancerit”, mund të zbatohet edhe për llojet e tjera të kancerit: “Hapi tjetër është të kuptojmë nëse kjo metodë mund të zbatohet si një strategji terapeutike për të synuar kancere të ndryshme. me defekte në riparimin e ADN-së”, përfundon Herzon.


Të fundit

Mitsotakis: Kushdo që shkel kufijtë dënohet, ujërat tona janë të pathyeshme

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit...

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije se ditën e sotme do të nënshkruhet kontrata 6 milion dollarëshe e shërbimit satelitor. Peleshi...

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey,...

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën lëndime të shumta të lojtarëve,...

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv...

Lajme të tjera

Web TV