Harrojini takimet elektorale, politikanët italianë po i mbledhin votat në… Tiktok!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse ende mendoni që në këtë gjeneratë teknologjie, funksionojnë ende takimet elektorale, e keni gabim…

Më pak se një muaj larg zgjedhjeve të përgjithshme të Italisë, liderët e partive të mëdha po përdorin TikTok për të dhënë mesazhin e tyre politik dhe për të synuar votuesit e rinj.

Përdoruesit politikë të TikTok përfshijnë Matteo Renzi nga Italia Viva, Silvio Berlusconi nga Forza Italia dhe Carlo Calenda nga Azione.

Në më pak se 24 orë, Berlusconi arriti të fitojë 342,000 ndjekës, ndërkohë që videoja e tij e parë u ndoq nga pothuajse shtatë milionë njerëz.

Megjithatë, politikanët që përdorin TikTok po përballen gjithashtu me kritika, veçanërisht nga të rinjtë që i akuzojnë se kanë përfituar nga aplikacioni.

Matteo Salvini i Lega ishte politikani i parë italian me një faqe në TikTok në nëntor 2019, i ndjekur nga Giorgia Meloni nga Fratelli d’Italia dhe Giuseppe Conte i Movimento Cinque Stelle.

Zgjedhjet e parakohshme në Itali do të mbahen më 25 të këtij muaji pas dorëheqjes së kryeministrit Mario Draghi.

 


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV