Në përfundim rehabilitimi i Infektivit, Rama: Me standardet më të larta ndërkombëtare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Projekti madhor për rehabilitimin e plotë dhe zgjerimin e Spitalit Infektiv në QSUT është drejt përfundimit, ku më shumë se 70% e punimeve kanë mbaruar tashmë dhe shumë shpejt pritet të vihet në funksion të plotë.

Me një kapacitet të ri prej 118 shtretërish dhe dyfishim të ambienteve të reanimacionit, Spitali Infektiv do të kthehet në një qendër ekselence dhe reference për të gjithë vendin.

Kryeministri Rama bashkë me ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ishin në ambientet e spitalit, të cilat në përfundim do të ofrojnë kushtet dhe standardet më të larta ndërkombëtare, për t’iu përgjigjur çdo emergjence të shëndetit publik.

“Jemi drejt përfundimit të punimeve të rehabilitimit të Spitalit Infektiv. Tashmë jemi në 70% të punimeve dhe rreth datës 15 tetor shpresojmë që ta kemi funksional spitalin infektiv që tashmë kthehet në një qendër të vërtetë ekselence dhe reference për të gjithë sëmundjet infektive. Kemi një rritje të kapaciteteve, 118 shtretër dhe zgjerojmë e dyfishojmë laboratorët dhe reanimacionin”, – u shpreh ministrja Manastirliu.

Kryeministri Rama vlerësoi ecurinë e punimeve në këtë spital i cili do të krijojë kushte optimale, jo vetëm për pacientët por edhe për stafin. “Kemi dyfishuar kapacitetet e reanimacionit nga 4 në 8 shtretër duke krijuar dy ambiente. pra janë organizuar ambientet në mënyrë të atillë që të përgjigjen për emergjenca të ndryshme të shëndetit. Ky është standardi më i lartë ku nuk besojmë që për nga pikëpamja e cilësisë të ketë asnjë problem për vitet në vijim. Çdo hapësirë është llogaritur që t’i përshtatet tipologjisë së Spitalit Infektiv dhe padyshim dhe kërkesave të mjekëve dhe studentëve”, -tha ministrja Manastirliu.

Lexo edhe :  Dua Lipa merr nënshtetësinë shqiptare, lajmi jehonë në mediat ndërkombëtare

Spitali do të jetë i pajisur me çdo sistem teknologjik të fjalës së fundit si dhe me auditor e salla leksioni për studentët e mjekësisë.


Të fundit

Ambasada e SHBA paralajmërim për “trazira” në datën 6 dhjetor

Deklaratat e Partisë Demokratike se protesta e 6 dhjetorit është vetëm sensibilizuese e zotimeve se tubimi do të jetë...

Shpallen pronat e regjistruara në Vuno, Dhërmi dhe Lukovë

Procesi i Regjistrimit fillestar të pronave në Jug po shkon drejt përfundimit. 𝐍𝐠𝐚 𝐝𝐢𝐭𝐚 𝐞 𝐡𝐞𝐧𝐞, 𝐧𝐞 𝐕𝐮𝐧𝐨, 𝐃𝐡𝐞𝐫𝐦𝐢 𝐝𝐡𝐞 𝐋𝐮𝐤𝐨𝐯𝐞 𝐝𝐨 𝐭𝐞 𝐚𝐟𝐢𝐬𝐡𝐨𝐡𝐞𝐧 𝐩𝐞𝐫...

I bëri serbët të flasin me “vete”, tifozja shqiptare: Më ndryshuan vendin, u ankuan te…

Ndeshja Zvicër – Serbi, rezervoi atë që të gjithë prisnim, emocione të forta, patriotizëm dhe në fund rezultat pozitiv. Përpos asaj që ndodhi në...

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës 2-0, por që  ky rezultat...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Lajme të tjera

Web TV