‘The Telegraph’: E vërteta befasuese për shqiptarët në Britani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

E përditshmja britanike “The Telegeraph” ka publikuar një artikull dedikuar shqiptarëve që jetojnë në Britani, nga gazetari Jonathan Margolis , i cili rrëfen takimet e tij me disa prej shqiptarëve të suksesshëm në atë vend.

“Më kujtohet vizita ime e parë në Shqipëri në vitin 1985, kur ajo ishte Koreja e Veriut e Evropës, pa makina të tjera përveç atyre të zyrtarëve të lartë të Partisë Komuniste”, nis rrëfimin e tij Margolis.

“Udhëtimet ishin gjithashtu të ndaluara, pantallonat ngjyrë kafe të shtetit, e vetmja veshje e lejuar për burrat, dhe të folurit me një të huaj dënohej me një vizitë nga policia e “tmerrshme” e Sigurimit të Sigurimit të Shtetit. ”

“Duhanxhiu i Shqipërisë i kthyer në revolucionar, Enver Hoxha, e konsideroi Bashkimin Sovjetik dhe Kinën si komuniste të pamjaftueshme dhe e ktheu vendin e tij në një vend të izoluar, paranojak.”

“Në fund të viteve 80, ishte një nga vendet e fundit në tokë ku mund të gjeje ende buste të Stalinit në sheshet publike.”

Gazetari i “The Telegraph” shkruan se sot Shqipëria është një vend demokratik, një kandidat për anëtarësim në BE dhe një anëtare e NATO-s.

Ai shkruan se Shqipëria është gjithashtu e njohur si një burim i një numri të madh refugjatësh të supozuar.

Sipas tij, argumentet janë ‘të ndezura’ për numrin e tyre dhe statusin ligjor.

“Por shqiptarët dhe kushërinjtë e tyre, kosovarët etnikisht shqiptarë, shpesh provokojnë zemërim në Britani. Asnjë shqiptar i vetëm nuk duhet të jepet azil dhe as të lejohet të aplikojë për të”, komentoi së fundmi një lexues i Telegrafit. “Drejt në aeroport dhe në shtëpi.”

“Por, pyesja veten, shkruan gazetari: A ka shqiptarë normalë e të denjë që do të bëhen britanikë krenarë? Isha i etur për të pasur një pamje më të përmbledhur për shqiptarët në Britani.

“Udhëtimi im i vogël i zbulimit filloi në “Illyrian Grill House”, një restorant shqiptar në Palmers Green, në veri të Londrës, në një rrugë periferike që doli të ishte një lloj “Shqipëri e Vogël. Mësimi i parë ishte se bizneset shqiptare nuk “bërtasin” se janë shqiptarë.”, shkruan gazetari.

“Është plot me familje të bukura, staf simpatik, të gjithë shqiptarë dhe me kostum të pjesshëm kombëtar, ishin mikpritës.”, shkruan ai.

Margolis rrëfen dhe eksperiencën me Tavën e Dheut, mëlçi viçi i gatuar në një pjatë balte me speca, domate, hudhër dhe (më shumë) djathë.” Ai rrëfen dhe bisedën me bashkëpronarin e restorantit, 33-vjeçarin Olti Bokciu.

“A e sheh Olti Bokçiu të ardhmen e tij këtu?”

“Unë kam edhe dy vëllezër këtu, ata kanë gra dhe fëmijë në shkollë. Gjithçka që kam, e kam për shkak të këtij vendi. Kjo është arsyeja pse në zyrën time kam flamujt e Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë krah për krah. Në këtë vend ka punë sa të duash”, tregon sipërmarrësi shqiptar në Britani.”

Margolis shkruan se shumica e klientëve janë shqiptarë. Ka fotografi në muret e shqiptarëve të mëdhenj si Nënë Tereza, kostume kombëtare në vitrina të stilit muzeal dhe një bust prej druri të heroit kombëtar, Skënderbeut.

Lexo edhe :  "Qytet fantazmë"/ Mediat britanike shkruajnë për Cerrikun: Ja ku po fshihen shqiptarët...

“Kjo është një tokë e mundësive. Puna është aty nëse je i përgatitur ta bësh”,vijon ai.

“Mungesa e ankimit ishte e njëjtë në bisedën time të radhës, me Adelina Morinën, një kontabiliste 43-vjeçare për një kompani globale softuerësh”, shkruan gazetari.

“Ka të mira dhe të këqija kudo,” thotë ajo. “Kam hasur paragjykime kur kam hyrë në vendin e punës. Njerëzit nuk kishin besim tek unë dhe gjërat ishin të vështira derisa unë u tregova dhe ata panë potencialin tim.”

Më pas, Margolis shkoi në Kings Road të Chelsea-t për t’u takuar me Klentiana Mahmutaj, një avokate 44-vjeçare e lindur dhe e shkolluar në Tiranë. Sipas tij, pas Rita Orës dhe koleges së saj këngëtare Dua Lipa, ajo është shqiptarja me profilin më të vlerësuar në Britani.

“Si avokate, ajo ka ndjekur penalisht organet zyrtare, duke përfshirë Agjencinë e Mjedisit, Zyrën e Mashtrimeve të Rënda dhe Policinë Metropolitane. Mahmutaj është krenare, si një grua e lindur jashtë vendit, që i lejon vetes mundësinë për një punë kaq të ndjeshme.”

“Në Shqipëri, nepotizmi është i tillë që nuk do të mund të bëhesha juriste”, thotë ajo.

Megjithatë, ajo kundërshton mediat dhe politikanët që nënkuptojnë se të gjithë shqiptarët janë kriminelë duke vënë në pah përkatësinë etnike të atyre pak të dënuarve.

“Shqiptarët janë njerëz të talentuar”, thotë ajo. “Jemi vetëm 3.1 milionë vetë në Shqipëri, por ne kemi dhënë kontribute të mëdha këtu dhe në mbarë botën në akademi, në shkencë, në mjekësi, në banka. Secili prej nesh duhet të bërtasi se jemi shqiptar në vend që ta fshehi atë”.

“Ashtu si Olti Bokciu, edhe Mahmutaj ka një flamur shqiptar në zyrë. Britania është shtëpia dhe ky është vendi im, por është shumë e rëndësishme të kujtohesh se kush je dhe nga vjen.”, shkruan Margolis në mbyllje të rrëfimit të tij.


Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Lajme të tjera

Web TV