2 minuta ecje pas ngrënies mund të ulin sheqerin në gjak

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për shekuj me radhë, njerëzit në Mesdhe ngriheshin pas vakteve të gjata dhe bënin një shëtitje, shpesh në sheshin e qytetit. Ecja shpesh është është renditur si bazë e dietës së shëndetshme mesdhetare.

Kjo mund të jetë një nga arsyet pse studimet kanë gjetur se dieta mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun për diabetin, kolesterolin e lartë, sëmundjet e zemrës, goditjet në tru dhe disa lloje kanceri – duke forcuar kockat , duke përmirësuar shëndetin e trurit, duke shmangur demencën dhe depresionin dhe duke ndihmuar me humbjen e peshës.

Tani mund të shtoni një arsye tjetër për të bërë një shëtitje pas vaktit – mund të ulë sheqerin në gjak.

Ecja dy deri në pesë minuta pas një vakti mund të mjaftojë, sipas një studimi të vitit 2022 në revistën Sports Medicine.

“Lëvizjet pas ngrënies reduktuan glukozën mesatarisht me 9,51% krahasuar me qëndrimin ulur për një kohë të gjatë. Megjithatë, ecja e ndërprerë gjatë gjithë ditës pa një reduktim më të madh të glukozës me një mesatare prej 17.01% krahasuar me qëndrimin ulur për një kohë të gjatë”, thanë studiuesit për CNN.


Të fundit

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën...

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv...

Kosova si Zvicra, propozon që njerëzit të lahen dyshe për të kursyer

Zëdhënësi i KEDS-it në Kosovë, Viktor Buzhala, ka dhënë propozimin e tij për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Ai thotë se për të...

Meta në ditëlindjen e ish-presidentit Nishani: Do ta kujtojmë gjithmonë

Sot është ditëlindja e ish-presidentit Bujar Nishani, i cili u nda nga jeta pak muaj më parë pas komplikacioneve që i solli COVID-19. Ka qenë...

Rama sot takim me ambasadorët, ja çfarë do të diskutojnë

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të bisedës do të jetë projektligji...

Lajme të tjera

Web TV