Truss merr “frenat” e Britanisë, po fati i shqiptarëve që kalojnë “La Manshin” me gomone?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët e identifikuar nga qeveria si emigrantë të paligjshëm apo azilkërkues të risistemohen ne Ruandë, ku edhe shqyrtohet kërkesa për azil.

Ata që kanë sukses qëndrojnë në shtetin afrikan, ku në sajë të skemës do të ketë investime të konsiderueshme. Ndërkohë atyre që ndërmarrin udhëtimin e rrezikshëm përmes kanalit të La Manshit, iu tha të shpejtojnë për të hyre në vend, pasi lideri i ri që do të pasojë  Johnson do të shtojë patrullimet në Kanal, e do të ngrejë barriera në bregdet.

Por çfarë ndodh tani me emigrantët shqiptarë pasi  Liz Truss u zgjodh kryeministre e Britanisë së Madhe?

Liz Truss në fushatë, i ka shfrytëzuar intervistat në media për t’u përplasur në distancë me kundërshtarët lidhur me pikëpamjen mbi menaxhimin e fluksit të azilkërkuesve.

Liz Truss është përpjekur të josh anëtarët konservatorë me idetë e saj mbi çështjen e kontrollit të kufijve të Britanisë mbizotëroi, me Sekretaren e Jashtme që u zotua se “nuk do të fshihet” pas Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriu, që së fundmi bllokoi planin e Boris Johnson për të dërguar emigrantët në Ruandë.

Truss u zotua se do të marrë përsipër vendimet e GJEDNJ-në pasi imigracioni u vu në qendër të vëmendjes së balotazhit të lidershipit konservator.

“Si kryeministre, jam e vendosur të shoh politikën e Ruandës deri në zbatimin e plotë, si dhe të eksploroj vende të tjera ku mund të punojmë për të ngjashme partneritete. Do të sigurohem që të kemi nivelet e duhura të forcës dhe mbrojtjes në kufijtë tanë. Unë nuk do t’i drejtohem Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) dhe përpjekjeve të saj të vazhdueshme për të provuar dhe kontrolluar politikën e imigracionit”, ka thënë më herët Truss.

Truss u zotua gjithashtu të rishqyrtojë idenë e diskutueshme për t’i kërkuar Forcës Kufitare të ndjekë emigrantët që tentojnë të kalojnë La Manshin dhe t’i tërheqë ata mbrapsht në Francë.

Lexo edhe :  Shqiptarët, kur çështjet globale i shtrojnë për zgjidhje duke pirë raki

Ideja u braktis nga Boris Johnson këtë vit pas paralajmërimeve se përbënte një rrezik shumë të madh për jetën. Truss do të eksploronte “të gjitha taktikat e mundshme” për të kthyer varkat dhe për të dekurajuar të tjerët nga kalimi i rrezikshëm.

Rrjedhja e të dhënave në Britaninë e Madhe,  zbuloi se 4 në 10 emigrantë të paligjshëm që mbërrijnë ne vend, janë shqiptarë. 1075 shtetas të vendit tonë kanë mbërritur me gomone dhe varka të vogla në Mbretërinë e Bashkuar brenda 6 javëve deri më 12 korrik. Ata përbëjnë 37.5 përqind të të gjithë që kanë hyrë ilegalisht në vend, duke eklipsuar shtetasit afganë, iranianë, irakianë dhe sirianë. Deputetët kërkuan nga kryeministri i ri të veprojë me urgjencë dhe të dyfishojë përpjekjet për deportimin e emigrantëve në Ruanda.

 


Të fundit

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë/ Xhaçka: Flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë...

Shqipëria lë pas vendet e botës, Rama: Rritja më e madhe e turizmit nga viti 2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqiëpria është e para për rritjen e turizmit krahasuar me vitin 2019, kur filloi pandemia e COVID-19. Rama ka...

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por gjat ëkëtij trendi modelja ka...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Vdes piloti legjendar grek, i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore

Ka humbur jetën në moshën 102-vjeçare i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Kostantinos Hatzilakos. Lajmi ka shkaktuar trishtim në komunitet. 102-vjeçari ishte një...

Lajme të tjera

Web TV