Qyteti holandez do të ndalojë të gjitha reklamat e mishit në rrugë, reagojnë kompanitë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qyteti holandez Haarlem do të ndalojë shumicën e reklamave të mishit nga hapësirat publike për shkak të ndikimit të këtij ushqimi në klimë. Ndalimi do të nisë të zbatohet në 2024, duke përbërë atë që mendohet të jetë lëvizja e parë e tillë nga një qytet.
Mocioni i hartuar nga GroenLinks – një parti politike e gjelbër – është përballur me kundërshtimin e sektorit të mishit, dhe të tjerë që thonë se cenon lirinë e fjalës.

OKB thotë se kafshët prodhojnë më shumë se 14% të të gjitha gazrave serrë të prodhuara nga njeriu, përfshirë metaninën.

“Mishi është shumë i dëmshëm për mjedisin. Ne nuk mund t’u themi njerëzve se ka një krizë klimatike dhe t’i inkurajojmë ata të blejnë produkte që janë pjesë e saj,” tha për gazetën Trouw Ziggy Klazes, një këshilltar nga GroenLinks që hartoi mocionin.

Qeveria e qytetit me 160,000 banorë thotë se ende nuk është vendosur nëse mishi i prodhuar në mënyrë të qëndrueshme do të përfshihet në ndalimin e reklamave. Propozimi u mbështet edhe nga deputetët e partisë Sfida Demokristiane.

Reagimi nga industria e mishit ishte i shpejtë.

“Autoritetet po shkojnë shumë larg duke u thënë njerëzve se çfarë është më e mira për ta,” tha një zëdhënës nga Organizata Qendrore për Sektorin e Mishit.

Partia e krahut të djathtë BVNL e quajti ndalimin një “shkelje të papranueshme të lirisë së sipërmarrjes” dhe tha se “do të ishte fatale për fermerët e derrave”.

“Ndalimi i reklamave për motive të lindura politikisht është pothuajse diktatorial,” tha këshilltari i Haarlem BVNL, Joey Rademaker.

Herman Bröring, një profesor juridik nga Universiteti i Groningenit, tha se ndalimi mund të cenojë lirinë e shprehjes dhe të çojë në padi nga tregtarët me shumicë.

Lexo edhe :  Çfarë ndodhi? Vdes papritur shefi i drejtësisë ruse disa ditë pas takimit me Putin

Rreth 95% e njerëzve në Holandë hanë mish, por më shumë se gjysma nuk e hanë çdo ditë, sipas Statistikave të Holandës.

Amsterdami dhe Haga kanë ndaluar tashmë reklamat për industrinë e aviacionit dhe lëndëve djegëse fosile.

Mishi i viçit prodhon më së shumti emetim të gazrave serrë, të cilat përfshijnë metanin. Mishi i qengjit lë gjurmën më të lartë në mjedis, por këto emetime janë 50% më pak se mishi i viçit.

Të fundit

Çfarë ndodhi? Romeo Veshaj bën deklaratën e papritur: Jam gati të bëj valixhet…

Romeo Veshaj është shprehur mbrëmë se është gati të marrë valixhet dhe të dalë nga shtëpia e “Big Brother...

A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka folur në lidhje me mundësinë...

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

Lajme të tjera

Web TV