Tjetërsuan mbi 10 mijë m tokë, gjykata Sarandë liron noterin Anagnosti, asnjë në burg

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Elton Qyno

Gjykata e Sarandës, ka vendosur të lirojë personin e fundit që qëndronte në burg për çështjen e tjetërsimit të mbi 10 mijë metra katror tokë, përmes dokumentave të falsifikuara.
Aleko Anagnosti, me detyrë noter në qytetin e Sarandës, prej 1 qershorit mbahej në masën e sigurisë “arrest në burg”.
Por në 31 Gusht, përmes një vendimi të marë nga gjyqtarja e Sarandës, Suela Xhani, personi kryesor i përfshirë në skemën e tjetërsimit të pronave, Aleko Anagnosti ka lënë qelinë, duke dalë në masën e sigurisë “arrest në shtëpi”.
Pak ditë para kësaj date, gjykata nxori nga burgu dhe biznesmenin Behar Muçobega, kundrejt një garancie pasurore prej 25 milion lekë të vjetra.

Redaksia mëson se Anagnosti ishte personi i vetëm që qëndronte në burg për këtë ngjarje, pasi të proceduarit e tjerë si Pandi Zhonga me detyrë Drejtor i Urbanistikës në Bashkinë Sarandë, zyrtarë të hipotekës Sarandë dhe tre biznesmenët përfitues të 10 mijë metrave katror, ishin liruar më parë.
Noteri Anagnosti, konsiderohët nga prokuroria e Sarandës, si personi kryesor nga kishte nisur falsifikimi i dokumentave të pronës. Për shkak të pozicionit të rëndësishëm të tij, në këtë skemë kriminale, në mesnatën e 5 korrikut 2022, zyra ku ushtronte funksionin e tij të noterit, ju vu flaka duke dëmtuar një pjesë të dokumentacionit që ndodhej brenda.
Për këtë ngjarje policia e Sarandës, identifikoi dhe arrestoi shtetasin Marjo Sinani, i cili gjatë marjes në pyetje pranoi se ishte paguar 400 euro nga një person që nuk e njihte.
Gjithçka mësohet se niste nga Noteri Aleko Anagnosti dhe biznesmenët që kanë prodhuar dokumenta të falsifikuara, me të cilat është aplikuar dhe marrë leje ndërtimi në Zyrat e Bashkisë Sarandë.
Në fillimin të muajuit qershor, prokuroria zbuloi dhe arrestoi disa zyrtarë dhe biznesmenë që kishin marë tokën shetërore.
Në këtë skemë ishin implikuar, Pandi Zhonga, Drejtues i Urbanistikës Sarandë, Juristja e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Rovena Alikaj dhe noteri Aleko Anagnostini.
Pjesë e skemës janë dhe Argonida Canaj, Fredi Merkuri dhe Valter Llomi të cilët ishin përfitues të pronës, së bashku me vëllezërit Behar dhe Bedri Muçobega.
Hetimet për kthimin e lulishtes në truall nisën në vitin 2020, ndërsa zyrtarët dhe bizmesnenët e përfshirë akuzohen për shpërdorim detyre, falsifikim dokumentesh dhe pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale.
Sipërfaqja e tokës prej 10 230 m2, e ndodhur në zonën Turizëm-Kanal i Çukës, në afërsi të vijës bregdetare është vënën nën sekuestro, ndërsa hetimi vijon për të zbuluar persona të tjerë të përfshirë.


Të fundit

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga Sali Berisha. Edhe pse Policia...

Horoskopi ditor, e mërkurë 30 nëntor 2022

DASHI Per shkak te nervozizmit tuaj mund te lindin konflikte dhe mosmarreveshje te shumta sot me partnerin. Nuk do toleroni ne asnje pike dhe kjo...

Lajme të tjera

Web TV