Covid-19 në vend: Asnjë humbje jete në 24-orët e fundit, ja sa raste të reja janë shënuar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjatë 24-orëve të fundit në vendin tonë nuk është shënuar asnjë humbje jete nga virusi Covid-19, ndërkohë që janë regjistruar 155 raste të reja nga 761 testime të kryera.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim të specializuar 16 pacientë.

Lajm i mirë për sa i përket personave të shëruar, ku vetëm në 24-orët e fundit janë rikuperuar plotësisht nga infeksioni 196 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 324,455 që nga fillimi i epidemisë.

NJOFTIMI I MSH

9 Shtator 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të afrimit të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 761 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 155 qytetarë, në këto bashki:

49 në Tiranë, 9 në Fier, 8 në Vlorë, nga 7 Lushnje, Mallakastër, 6 Shkodër, Krujë, nga 4 Lezhë, Durrës, Roskovec, Divjakë, Korçë, Dimal, Elbasan, Peqin, Gramsh, 3 në Gjirokastër, nga 2 Pukë, Kamëz, Patos, Himarë, Sarandë, Delvinë, Kolonjë, nga 1 Mirditë, Kurbin, Vlorë, Dibër, Selenicë, Libohovë, Përmet, Pogradec, Skrapar, Polican.

Lexo edhe :  Njerëzit i kanë vënë “një çmim” lumturisë

Janë 1,657 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë. Në 24 orët e fundit asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 196 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 324,455 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (9 Shtator 2022)
Raste të reja ditore 155
Të shëruar në 24 orë 196
Të shtruar në spitale 16
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 761

Testime totale 1,969,220
Raste pozitive 329,696
Raste të shëruara 324,455
Raste Aktive 1,657
Humbje jete 3,584

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 741
Shkodër 163
Fier 156
Elbasan 140
Durrës 123
Vlorë 92
Korçë 74

Gjirokastër 52
Berat 45
Dibër 38
Lezhë 32
Kukës 1

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV