Kursim energjie? Të gjitha dritat e aksit Durrës-Rrogozhinë qëndrojnë ndezur (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një nga temat më të nxehta në botë, por edhe në vendin tonë është aktualisht kriza energjitike. Anëtarët e qeverisë njëzëri kanë bërë thirrje për kursim të energjisë si dhe kanë ngritur alarmin se na pret një dimër i vështirë.

Jo më larg se dy ditë më parë qeveria tha se do të vazhdojë të mbështesë konsumatorët familjarë si dhe bizneset e vogla do vijojnë të mbrohen nga rritje e çmimit të energjisë, por theksoi se ata që harxhojnë më shumë se 800 kilovat do të paguajë energjinë me çmimin e tregut pa përfituar nga mbrojtja.

Po ashtu, sikurse po ndodh dhe në vende të zhvilluara evropiane, anëtarët e kabinetit qeveritar shpesh sugjerojnë masa të ndryshme sesi të kursehet energjia, ndërkohë që shpesh në kryeqytet apo në rrugët kryesore të qyteteve të ndryshme të fiken dritat për këtë qëllim.

Ndërkohë në 1 video të mbërritur në redaksinë tonë, shihet sesi gjatë natës kur ka shumë pak qarkullim, në autostradën Durrës-Rrogozhinë, dritat rrugore përgjatë këtij aksi mbahen ndezur.

E në një kohë kur po bëhet thirrje për kursim masiv të energjisë dhe rritje të çmimit të saj, përse nuk jepet shembulli sesi duhet kursyer pikërisht duke nisur nga këto akse rrugore?

Të fundit

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Lajme të tjera

Web TV