Insulina: tableta orale a vepron kundër diabetit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rreth 3.5 milionë njerëz në Itali janë diagnostikuar me diabet. Shumë prej tyre duhet të administrojnë insulinë disa herë në ditë, nëpërmjet injeksioneve nënlëkurore. Për disa kohë, janë kërkuar alternativa për këtë mënyrë të marrjes së hormonit që rregullon sasinë e sheqerit në gjak: terapia me injeksion kërkon një dozë të mirë përvoje si dhe disponueshmërinë e përditshme të gjilpërave dhe shiringave, dhe për logjistikën e saj është jo gjithmonë për të gjitha këto mund të trajtohen, veçanërisht në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Një grup studiuesish kanadezë kanë arritur të krijojnë një tabletë orale të bazuar në insulinë, e cila lejon një formë të përthithjes së substancës të ngjashme me atë që ndodh me injeksion. Zbulimi, deri më tani i testuar vetëm te minjtë, u publikua në Nature Scientific Reports.

Insulina është veçanërisht e vështirë për t’u marrë nga goja: duke qenë një proteinë, pjesa më e madhe e saj shpërbëhet ndërsa kalon përmes stomakut dhe zorrëve, shumë përpara se të arrijë në mëlçi, ku duhet të veprojë duke rregulluar përthithjen, prodhimin dhe ruajtjen e glukozës. Për të trajtuar diabetin me pilula të insulinës, dozat e hormonit do të ishin pesë herë më të larta, sepse një pjesë e madhe e tij ende do të shpërdorohej.

Kjo është arsyeja pse ekipi i Universitetit të Kolumbisë Britanike ka menduar për një mënyrë tjetër për të marrë: jo një tabletë, por një tabletë që shpërndahet midis mishrave të dhëmbëve dhe mukozës së brendshme të faqes, një zonë e spërkatur me mikrokapilarë që lejon ilaçin të anashkalojë. sistemin tretës dhe hyjnë drejtpërdrejt në qarkullimin e gjakut, ku mund të përthithet nga mëlçia pa u degraduar ndërkohë.

Lexo edhe :  6 shenja që tregojnë se po kaloni një periudhë depresive…

Edhe dy orë pasi minjtë morën tabletën, nuk u gjet asnjë insulinë në stomakun e brejtësve, një shenjë se hormoni kishte hyrë drejt e në organin e synuar pa kaluar nëpër kurthin e lëngut gastrik. Përveçse ju lejon të mos hidhni doza të çmuara të insulinës, kjo metodë ka edhe një avantazh tjetër: insulina në tabletë, si dhe insulina e shpejtë e injektueshme, përthithet në vetëm gjysmë ore dhe mbetet aktive për dy deri në katër orë. Nëse do të kalonte përmes stomakut, do të kishte kohë shumë më të gjata përthithjeje për të gjithë rrugën që duhet të kalojë.

Përfitime të tjera do të ishin ndikimi në kostot, aksesueshmëria dhe qëndrueshmëria e marrjes (për më tepër, gjilpërat dhe shiringat ndotin). Për të mos përmendur më pak shqetësime psikologjike për ata që duhet të përballen me terapinë. Hapi tjetër do të jetë testimi i tabletave orale tek njerëzit: do të jetë e nevojshme të shihet nëse do të kenë të njëjtin efektivitet.


Të fundit

Satelitët do të zbulojnë parcelat me kanabis/ Rama: Monitorim në të gjithë territorin!

Në ambientet e kryeministrisë po prezantohet shërbimi satelitor i në Republikën e Shqipërisë, në kuadër të mbikqyrjes së territorit...

Transferim dhe dëshira, ja kërkesat më absurde të kërkuara nga lojtarët për kontratë

Kontratat gjithnjë e më shumë faraonike për futbollistët e talentuar tashmë janë të zakonshme në futboll, por ndonjëherë kërkesat për klubet janë vërtet absurde. Para...

Mitsotakis: Kushdo që shkel kufijtë dënohet, ujërat tona janë të pathyeshme

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit të raketës “Vlachakos.” Mitsotakis tha: Ujërat tona...

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije se ditën e sotme do të nënshkruhet kontrata 6 milion dollarëshe e shërbimit satelitor. Peleshi...

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey,...

Lajme të tjera

Web TV