“Mos e quaj ëndërr”/ Ja titujt kryesorë të mediave sportive për ditën e sotme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fundjava sportive nisi si rrallëherë me mungesën e futbollit të magjishëm anglez të Premier League si pasojë e ndarjes nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth II duke anulluar kështu ndeshjet respektive të javës së 7 të kampionatit.

Megjithatë, emocionet kurrë nuk mungojnë në botën e sportit. Fitore të rëndësishme në Itali, triumfe historike në basketboll dhe një spektakël i vazhdueshëm në La Liga të Spanjës.

Për këto dhe shumë të tjera, ndjekim disa nga titujt kryesorë të mediave sportive për ditën e sotme.

“La Gazzetta dello Sport” hapet me titullin: Testi i Milanit. Ekipi i Stefano Piolit arriti një fitore të rëndësishme në Serie A në një transfertë të vështirë kundër Sampdorias.

Kuqezinjtë vuajtën jo pak pasi Leao u largua me karton të kuq duke e lënë skuadrën e tij me 10 lojtarë të cilët gjetën golin e fitores me anë të një penalltie të realizuar nga Giroud.

E përditshmja “Tuttosport” ndalet tek gara e shumëpritur e Formula 1 ditën e sotme si dhe sfida e Juventus në mbrëmje kundër Salernitanës. “Ferrari, të paktën në Monza” shkruan prestigjozja italiane duke iu referuar kështu pole position të Leclerc i cili synon fitoren në pistën vendase. “Juve, nuk është më PSG”. Skuadra e Allegrit kërkon të rikthehet te fitorja pas zhgënjimit në Champions League kundër PSG.

Francezja “L’Equipe” zhvendos fokusin te ecuria fantastike e Marseille të cilët regjistruan fitoren e 5 radhazi duke barazuar me pikë ekipin e PSG. “Drejt përpara” shkruan gazeta e njohur pas suksesit të merituar mbrëmjen e djeshme kundër skuadrës së Lille me rezultatin 2-1.

Në Spanjë, e gjithë vëmendja ditën e sotme do të jetë në finalen e US Open ku talenti 19-vjeçar Carlos Alcaraz kërkon Grand Slam-in e parë në karrierë. “Mos e quaj ëndërr” shkruan media e njohur “AS”. Spanjolli shihet si favorit në përballjen kundër norvegjezit Kasper Ruud dhe tashmë suksesi historik duket gjithnjë e më pranë.

Lexo edhe :  5 gjëra që nënat e reja duhet t’i dinë, por askush nuk ua thotë

“Jeni të mëdhenj” shkruan e përditshmja spanjolle “Marca” për triumfin historik të kombëtares spanjolle të basketbollit kundër Lituanisë, duke prekur kështu çerekfinalet e Europianit të Basketbollit.

Së fundmi, gazeta “Sport” flet për suksesin e radhës së Barcelonës, e cila duket se nuk ka rivalë këtë sezon. “Sport” hapet me titullin “Një tjetër goleadë”, me sulmuesin polak Lewandowski i cili nuk rresht së shënuari për skuadrën katalanase.

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV