INSTAT publikon raportin, këto janë profesionet më të paguara në Shqipëri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas një raporti të INSTAT, punonjësit si menaxherë, ligjvënës, nëpunës dhe drejtorë ekzekutivë, janë disa nga profesionet që kanë përfituar më së tepërmi gjatë tremujorit të dytë të viti 2022.

Mësohet se këto profesione janë paguar më së shumti, ku pagat e tyre kanë arritur deri në 100 mijë lekë të reja, dhe janë 68.4% më e lartë se paga në nivel mesatar.

Ndërsa ndër më pak të paguarit janë punëtorët, profesione elementare.

Gjithashtu në raportin e publikuar, INSTAT ka treguar se paga mujore bruto për një të punësuar me pagë, gjatë tremujorit të dytë 2022, është 60.666 lekë, duke u rritur me 7,0 % krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar.


Të fundit

Republika Islamike nuk mund t’i mbijetojë këtij revolucioni

Pa shenja të dukshme të lodhjes revolucionare - pavarësisht dhunës së plotë me të cilën protestuesit u ndeshën nga...

Berisha: Do të thërrasim popullin për protesta

Në një tryezë të mbajtur këtë të mërkurë me përfaqësues të sindikatave në vend, Berisha u shpreh së do të vendoset së shpejti për...

Berisha kujton se është viti ‘91

Nga Plator Nesturi Një skemë e vjetër me fytyra të vjetra u servir si gjetje e re e opozitarizmit. Skena u luajt dje ndërsa kryetari...

Meta nis fushatën: Ligj në Kuvend për legalizimet falas

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka thënë se është bërë gati projektligji për legalizimin falas të objekteve informale. Kreu i PL ka...

Amnistia fiskale/ Rama takohet sot me ambasadorët e akredituar në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të bisedës do të jetë projekti...

Lajme të tjera

Web TV