“Kurseni energjinë!”, Balluku: Në Zvicër burgosesh nëse e mban kondicionerin mbi 19 gradë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zëvendës kryeministrja dhe njëkohësisht ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku u takua sot me nxënësit e shkollës “Lasgush Poradeci” në Tiranë, në kuadër të fushatës sensibilizuese për kursimin e energjisë elektrike.

Teksa i foli fëmijëve për krizën energjitike që ka pushtuar botën dhe për shkaqet që na sollën deri këtu, Balluku u kërkoi fëmijëve që të kursejnë energji elektrike, në mënyrë që të kontribuojnë në menaxhimin e krizës.

Balluku u tregoi fëmijëve mënyra praktike si të kursejnë energji. Ndërsa solli shembullin e Zvicrës, një vend, i cili dënon me burg këdo që mban kondicionerin mbi 19 gradë.

“Krizën tashmë e dinë të gjithë. Për dy arsye, e para lufta midis Rusisë dhe Ukrainës dhe e dyta ka të bëjë me ndryshimet klimaterike kanë bërë që Anglia të shpallë për herë të parë këtë vit një emergjencë thatësire.

Nga ana tjetër në vendet e Mesdheut siç jemi ne sot e kësaj ditë po përballemi me thatësirën, stinët nuk janë më 4 por dy. Kjo na krijon neve problem me hidrocentralin. Ndaj duke u përballur me krizën nga lufta dhe thatësirën sot e gjithë Europa ndodhet përballë një problem shumë të madh, kriza energjitike.

Kriza energjitike është pak e vështirë për tu kuptuar. Mburoja sociale energjitike. Asnjë abonent deri më sot nuk a paguar asnjë lekë më tepër, pavarësisht se qeverisë i është dashur ta blejë. Gjatë dimrit do të jetë më vështirë, sepse konsumi është më i gjatë. Sot duhet të kursejmë, ju mund të bëheni heroi i energjisë. A e dini se kur e heqim telin nga karikimi, karikuesi që lëmë në prizë konsumon energji. Kur hapim derën e frigoriferit harxhojmë më shumë energji. A e dini se në Zvicra dënon me burg ata që e mbajnë kondicionerin mbi 19 gradë?”, tha Balluku para fëmijëve në shkollën “Lasgush Poradeci”.


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV