Lufta kundër Rusisë/ Gjermania dërgon 4 tanke Gepard dhe 65 frigoriferë në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjermania ka dorëzuar katër armë të tjera kundërajrore Gepard dhe 65 frigoriferë në Ukrainë. Njoftimin e bëri qeveria gjermane të mërkurën.

Arma vetëlëvizëse kundërajrore Gepard mund të qëllojë raketa 35 mm me një shkallë deri në 1000 raunde në minutë. 4 njësitë shtesë Gepard tani e çojnë numrin total të njësive Gepard të ofruara nga Gjermania në Ukrainë në 24.

“Sipas procesit të buxhetit 2022, fondet për iniciativën e ndërtimit të kapaciteteve të sigurisë u rritën në një total prej 2 miliardë euro për vitin 2022. Fondet shtesë do të përdoren kryesisht për të mbështetur Ukrainën,” tha qeveria gjermane në një deklaratë.

“Në të njëjtën kohë, ato do të përdoren për të financuar rritjen e kontributeve të detyrueshme të Gjermanisë në Fondacionin Evropian të Paqes (EPF), i cili nga ana e tij shkon drejt rimbursimit të shteteve anëtare të BE-së për kostot e bëra atyre në ofrimin e mbështetjes për Ukrainën”, shtoi ai.


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV