Qeveria “kap” pallatin pa lejë të Lul Morinës dhe Salillarit, prokuroria nis hetimet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Elton Qyno

Teksa kanë kaluar 6 ditë, kur zv/kryeministria Belinda Balluku reklamoi prezencën e një pallati 9-katësh, ndërtuar pa lejë në zonën e “Liqenit të Thatë”, policia dhe prokuroria e Tiranës, kanë nisur asnjë hetim për këtë rast paligjshmërie të bërë publik nga vetë qeveria.

Ndryshe nga rastet e tjera kur organet e hetimit konstatojnë paligjshmërinë, qoftë nëpërmjes medias apo përmes rrjeteve sociale dhe nisin hetimet kryesisht, në këtë rast hetimet kanë nisur 6 ditë me vonesë.

Askush nga policia dhe prokuroria më parë s’ka nguruar të marrë masa për dy ndërtimet pa lejë të denoncuara nga vetë zyrtarë të qeverisë.

Mësohet se e njëjta situatë, e mos ushtrimit të ndjekjes penale për sa i përket “Ndërtimit pa lejë” për qëllimi përfitimi, ka ndodhur edhe në rastin e biznesmenit, Pëllumb Salillari.

Ky i fundit u reklamua nga ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, se kishte ndërtuar dy kate pallati pa lejë, duke sjellë shkeljen e kondicioneve urbanistike të miratuara në lejën e lëshuar për këtë subjekt nga Bashkia e Tiranës.

Por çuditërisht nuk ka një hetim të rregjistruar nga prokuroria ndaj këtij subjekti.

Fakti i mos ushtrimit të ndjekjes penale nga prokuroria e Tiranës për rastet në fjalë, konfirmohet për dhe nga vetë akuza e kryeqytetit e cila shprehet se:

”…për sa i përket publikimeve dhe të dhënave të marra nga mediat, në lidhje me një tjetër ndërtim pa lejë në zonën e “Liqenit të Thatë” nga shtetasi Jurgen alias Lulzim Morina, prokuroria nuk ka asnjë material të referuar më parë…”.

Por megjithëse organi i akuzës është njohur mediatikisht me shkeljen dhe veprimtarinë kriminale të Lulzim Morinës dhe Pëllumb Salillarin, pas 6 ditwsh nisur hetimet kryesisht ndaj subjektit ndërtimor “Xheluks Construksion”.

Lexo edhe :  ‘Kokë më kokë’ me Ramën në Kuvend/ Dash Sula sqaron “përballjen” me Kryeministrin

Sipas akuzës ekziston vetëm një proçedim penal me Nr.4144 për “Ndërtim pa lejë” ndaj Lulzim Morinës.

Kjo dosje është rregjistruar mbi bazën e një materiali të mbëritur nga komisariati nr.1 në muajin Maj 2021, ku evidentohet fakti se:

”…në rrugën e Ullishteve, njësia administrative nr.13 është konstatuar kryerja e punimeve ndërtimore në një objekt 7 katësh mbi tokë dhe një nën tokë. Objekti ndërtohej në pronën e Sh.G dhe se nga verifikimet paraprake janë konstatuar punime shtesë, në ndryshim me ato punime që ka miratuar në lejën e vitit 2018 bashkia Tiranë për subjektin “Xheluks Construksion…”.

Ky hetim prej 16 muaj qëndron i hapur në prokurorinë e Tiranës dhe sot e kësaj dite nuk është ngritur asnjë akuzë zyrtare për ndërtim pa lejë ndaj biznesmenit Lulzim Morina.

Ndwrsa tashmw kwtij hetimi me nr.4144 i wshtw bashkuar dhe njw dosje penale e nisur kryesisht pwr ndwrtimin pa lejw tw pallatit 7 katwsh.

Ndaj këtij të fundit mësohet se po nga komisariati nr.1 në vitin 2021 ka mbëritur një material i dytë për ndërtim pa lejë, pasi policia ka konstatuar se kompania e Morinës shtronte me beton një pjesë oborri të pallatit.

Ky denoncim është konsideruar nga prokuroria si jo i bazuar në ligj duke sjellë pushimin e çështjes.


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV