Qeveria “kap” pallatin pa lejë të Lul Morinës dhe Salillarit, prokuroria nis hetimet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Elton Qyno

Teksa kanë kaluar 6 ditë, kur zv/kryeministria Belinda Balluku reklamoi prezencën e një pallati 9-katësh, ndërtuar pa lejë në zonën e “Liqenit të Thatë”, policia dhe prokuroria e Tiranës, kanë nisur asnjë hetim për këtë rast paligjshmërie të bërë publik nga vetë qeveria.

Ndryshe nga rastet e tjera kur organet e hetimit konstatojnë paligjshmërinë, qoftë nëpërmjes medias apo përmes rrjeteve sociale dhe nisin hetimet kryesisht, në këtë rast hetimet kanë nisur 6 ditë me vonesë.

Askush nga policia dhe prokuroria më parë s’ka nguruar të marrë masa për dy ndërtimet pa lejë të denoncuara nga vetë zyrtarë të qeverisë.

Mësohet se e njëjta situatë, e mos ushtrimit të ndjekjes penale për sa i përket “Ndërtimit pa lejë” për qëllimi përfitimi, ka ndodhur edhe në rastin e biznesmenit, Pëllumb Salillari.

Ky i fundit u reklamua nga ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, se kishte ndërtuar dy kate pallati pa lejë, duke sjellë shkeljen e kondicioneve urbanistike të miratuara në lejën e lëshuar për këtë subjekt nga Bashkia e Tiranës.

Por çuditërisht nuk ka një hetim të rregjistruar nga prokuroria ndaj këtij subjekti.

Fakti i mos ushtrimit të ndjekjes penale nga prokuroria e Tiranës për rastet në fjalë, konfirmohet për dhe nga vetë akuza e kryeqytetit e cila shprehet se:

”…për sa i përket publikimeve dhe të dhënave të marra nga mediat, në lidhje me një tjetër ndërtim pa lejë në zonën e “Liqenit të Thatë” nga shtetasi Jurgen alias Lulzim Morina, prokuroria nuk ka asnjë material të referuar më parë…”.

Por megjithëse organi i akuzës është njohur mediatikisht me shkeljen dhe veprimtarinë kriminale të Lulzim Morinës dhe Pëllumb Salillarin, pas 6 ditwsh nisur hetimet kryesisht ndaj subjektit ndërtimor “Xheluks Construksion”.

Lexo edhe :  Albin Kurti akuzoi Borrell dhe Lajçak, Rama: Gjëra që të lënë pa tekst.

Sipas akuzës ekziston vetëm një proçedim penal me Nr.4144 për “Ndërtim pa lejë” ndaj Lulzim Morinës.

Kjo dosje është rregjistruar mbi bazën e një materiali të mbëritur nga komisariati nr.1 në muajin Maj 2021, ku evidentohet fakti se:

”…në rrugën e Ullishteve, njësia administrative nr.13 është konstatuar kryerja e punimeve ndërtimore në një objekt 7 katësh mbi tokë dhe një nën tokë. Objekti ndërtohej në pronën e Sh.G dhe se nga verifikimet paraprake janë konstatuar punime shtesë, në ndryshim me ato punime që ka miratuar në lejën e vitit 2018 bashkia Tiranë për subjektin “Xheluks Construksion…”.

Ky hetim prej 16 muaj qëndron i hapur në prokurorinë e Tiranës dhe sot e kësaj dite nuk është ngritur asnjë akuzë zyrtare për ndërtim pa lejë ndaj biznesmenit Lulzim Morina.

Ndwrsa tashmw kwtij hetimi me nr.4144 i wshtw bashkuar dhe njw dosje penale e nisur kryesisht pwr ndwrtimin pa lejw tw pallatit 7 katwsh.

Ndaj këtij të fundit mësohet se po nga komisariati nr.1 në vitin 2021 ka mbëritur një material i dytë për ndërtim pa lejë, pasi policia ka konstatuar se kompania e Morinës shtronte me beton një pjesë oborri të pallatit.

Ky denoncim është konsideruar nga prokuroria si jo i bazuar në ligj duke sjellë pushimin e çështjes.

Të fundit

Zgjedhjet në Kukës, numërohen 46 kuti votimi, ja kush kryeson me 3 mijë vota

Kur janë numëruar 46 nga 74 kuti votimi, Albert Halilaj ka përforcuar kryesimin me 3069 vota. Janë numëruar 46 nga...

Greqiciteti i një censusi

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga ROLAND QAFOKU Në faqen zyrtare të CIA-s, në seksionin ciafactbookalbania (Linku: https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/albania/#people-and-society) jepen të dhënat të detajuara për...

Zgjedhjet/ Kush e merr Kukësin? Mbyllet pa incidente procesi votimit

Në Bashkinë Kukës u zhvilluan dje zgjedhjet e pjesshme lokale ku morën pjesë në votime 44 % e zgjedhësve. Në 74 qendrat e votimit...

Luftë në veri/ Vritet një polic kosovar, ekzekutohen 3 terroristë serb

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku u vra në orët e para të së dielës në fshatin Banjskë, në veri të Kosovës....

Lajme të tjera

Web TV