Vetëm 4 ditë në fron si mbret, Charles paralajmëron 101 persona për largim nga puna

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

U deshën vetëm 4 ditë të Charles në fron për një “pashpirt” sipas vendimit të sindikatave të mbretit të ri në lidhje me stafin e tij. 101 personat që punonin në shërbimet e tij morën një letër paralajmëruese pushimi nga puna.

Buckingham do të bëhet shtëpia e re e Charles dhe Camilla. Deri më tani selia e tyre, rezidenca e tyre, zyrat dhe stafi i tyre ishin vendosur në Clarence House. Megjithatë, tashmë zyrat dhe shërbimet e tyre nën mbretin dhe mbretëreshën, do të transferohen në Buckingham, edhe pse siç duket, pallati nuk do të bëhet rezidenca zyrtare e çiftit mbretëror.

Kështu për shkak të zhvendosjes së zyrave të mbretit Charles dhe mbretëreshës Camilla në Buckingham, sipas The Guardian, dhjetëra punonjës të Clarence House janë vënë në njoftim për shkarkimin e tyre.

Tashmë, siç shkruajnë mediat britanike, deri në 100 punëtorë në ish-rezidencën zyrtare të mbretit, duke përfshirë disa që kanë punuar atje për dekada, kanë marrë njoftimin se mund të humbnin punën ndërsa punonin natën për të siguruar që ai të ngjitej në fron.

Sekretarët privatë, zyra e financave, ekipi i komunikimit dhe stafi në zyrat e tyre në Clarence House janë ndër ata që u njoftuan të hënën pasdite, pasi Charles dhe pjesa tjetër e familjes mbretërore ishin ‘të pranishëm’ në ceremoninë e funeralit të Mbretëreshës në Katedralen e Shën Giles në Edinburg.

Një burim tha: “ Të gjithë janë absolutisht të tërbuar, përfshirë sekretarët privatë dhe ekipi i lartë. I gjithë stafi ka punuar vonë çdo natë që nga e enjtja për t’u marrë me këtë. Njerëzit ishin dukshëm të tronditur nga ajo që ndodhi.

Në letrën e tij të parë dhe të raportuar nga Guardian, Alderton shkroi: “Ndryshimi në rolin e drejtorëve tanë do të nënkuptojë edhe ndryshim për zyrat tona. Portofoli i punës i ndërmarrë më parë nga kjo shtëpi në mbështetje të interesave personale të ish-princit të Uellsit, aktivitetet e mëparshme dhe funksionet e brendshme nuk do të kryhen më dhe zyra e Clarence House do të mbyllet. Prandaj pritet që nevoja për postet e bazuara kryesisht në Clarence House, puna e të cilit mbështet këto fusha, nuk do të jetë më e nevojshme.”

Lexo edhe :  Ndahet nga jeta avokatja e njohur, kolegu i saj përlot me reagimin

Sekretari personal i mbretit shtoi: “Unë e vlerësoj se ky është një lajm shqetësues dhe doja t’ju njoftoja për mbështetjen që është në dispozicion. ”Ai shtoi se disa nga stafi që ofrojnë “mbështetje dhe këshilla të drejtpërdrejta, të afërta, personale” për Charles dhe Camilla do të qëndrojnë në vend.

Megjithatë, Guardian vëren se nuk janë marrë vendime përfundimtare, pasi fillimisht duhet të përfundojë një periudhë konsultimi, e cila do të fillojë pas funeralit të Mbretëreshës Elizabeth të hënën e ardhshme.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV