Çfarë do të ndodhë me monedhat që kanë portretin e Mbretëreshës Elizabeth

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rreth 29 miliardë monedha me portretin e Mbretëreshës Elizabeth II janë aktualisht në qarkullim në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe në vende të Komonuelthit si Australia, Zelanda e Re dhe Kanadaja. Me mbretin Charles III tani një monark, monedhat që mbajnë imazhin e tij duhet të hidhen në qarkullim.

Mirëpo, monedhat që shfaqin Elizabeth nuk do të hiqen së shpejti, sipas specialistit të monedhave Dominic Chorney në AH Baldëin & Sons. “Unë nuk e imagjinoj se do të ketë një përpjekje të përbashkët për të hequr monedhat e saj nga qarkullimi,” tha Chorney për CNBC.

“Monedhat elizabetiane do të zhduken me kalimin e kohës, por unë mendoj se do të qarkullojnë për dekada. Këto monedha zakonisht mund të qarkullojnë për rreth 30 vjet pa u konsumuar shumë. Monedhat e portretit të Elizabeth janë ende të ligjshme, nuk ka asnjë arsye të vërtetë për t’i hequr ato” shtoi ai.

Kjo “do të thotë që ne do të kemi monedha të mbretit Charles III që qarkullojnë së bashku me monedhat e Mbretëreshës Elizabeth II, e cila është unike në historinë moderne, sepse askush nuk mban mend të ketë parë dy monarkë të ndryshëm në qarkullim,” shtoi Chorney.

Të fundit

Me Kadare në fyt

Nga Edison Ypi Kockë në fyt, halë në fyt, qelqe në fyt, gozhdë në fyt, brisk në fyt. Këto dhe...

Siguroi armën për vrasjen/ Lihet në burg i dyshuari i katërt per vrasjen e Liridonës

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën me paraburgim ndaj të akuzuarit të katërt, për vrasjen e Liridona Ademaj-Murseli. Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar...

Çfarë do të ndodhë në pranverë? Gazetari: Rama po përgatit ‘fshesën’ në parti

Gazetari Lavdrim Lita tha se kryeministri Edi Rama po përgatit një skemë të cilën ai do ta përdorë në pranverë për të shkëputur partinë...

Ju prezantojmë 5 produktet që nuk e njofin afatin kohor

Mund të qëndrojnë prej vitesh në dollapin tuaj dhe sërish mund t’i konsumoni. Cilat janë pesë nga produktet kryesore që nuk njohin datë skadence? Mund...

PS ‘afron’ miratimin e marrëveshjes së emigrantëve

Marrëveshja për emigrantët do të miratohet në seancën plenare të kësaj jave, më 14 dhjetor. Ky është një nga pikat e diskutuara në mbledhjen e...

Lajme të tjera

Web TV