Përse do paguanin më shumë rusët, se sa për të vënë në krye të PD një antiamerikan?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Mero Baze

Sali Berisha pranoi sot se Partia Demokratike është financuar nga Rusia, por se Lulzim Basha ka zhdukur dokumentet dhe ata nuk kanë fakte në dorë . Ai po ashtu përsëriti akuzën e tij se fal këtij krimi, Lulzim Basha ka qenë peng tek SHBA dhe u detyrua të distancohej dhe nga Sali Berisha.

Natyrisht që nuk është serioze të marrësh seriozisht Sali Berishën kur bën deklarata, por meqë tema është shumë e ndjeshme, pasi në këtë rast dëgjojnë dhe të huajt duhet të sqarojmë kuptimin e atyre që thotë.

Ajo që thotë Berisha është se PD është financuar nga rusët, por përfituesi ka qenë Basha si proamerikan, dhe fal financimit rus, Berisha është zbuar nga PD prej Bashës. Pra në finale Berisha do të thotë se fiancimi rus është përdorur nga amerikanët për të larguar Berishën nga PD. Pra më shkurt ti bie që amerikanët kanë përdorur paret ruse për të larguar Berishën nga PD përmes Bashës.

E kuptoj që është e lodhshme se ëhstë marrëzi, por është një marrëzi që duhet shpjeguar. Dhe i vetmi shpjegim është se Berisha nga 9 Shtatori i vitit të kaluar e derisa të vdes botën do ta shpjegoj me Lulzim Bashën. Ja sa thjesht e shpjegoi sot. Pranoi që PD ka marrë pare ruse, pranoi dhe që këto pare i ka marr Basha dhe meqë amerikanët e kapën, ai u detyrua të shiste Berishën që të shpëtonte.

Tani ky pretendon të drejtoj PD më tej, PD që ka marrë pare ruse, dhe  që do të ketë kryetar partie një antiamerikan. Po përse do paguanin më shumë rusët se sa për të vënë në krye të PD një antiamerikan? Atyre vetëm në PD nuk u paskan ik lekët dëm.


Të fundit

The Telegraph: Anglia ka nevojë të ndryshojë sistemin e emigracionit

Media britanike The Telegraph ka theksuar se e vetmja mënyrë për të ndaluar emigrimin e paligjshëm në Angli është...

Tronditëse/ Fundoset anija me emigrantë në Itali, katër të zhdukur, mes tyre një foshnjë

Një anije e vogël plot me emigrantë u fundos mbrëmjen e djeshme në ishullin jugor të Italisë, Lapedusa. Për pasojë katër pasagjerë rezultojnë të zhdukur. Midis...

FIFA hap hetime ndaj Serbisë për ndeshjen me Zvicrën, nuk ka procedurë për Granit Xhakën

FIFA ka hapur hetimet ndaj Serbisë pas ndeshjes me Zvicrën të premten mbrëma ku serbët u mposhtën me rezultatin 3 me 2. Sipas gazetës...

Samiti i Tiranës/ Vuçiç e konfirmon ardhjen në Shqipëri: Gjëra shumë të mira na presin

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç po udhëton drejt Tiranës për të marrë pjesë në Samitin e nesërm BE-Ballkani Perëndimor. “Rrugës për në Tiranë do të...

Tymi i zi mbulon gjithçka, Ukraina nën sulmin e raketave ruse

Ukraina është aktualisht nën një sulm të vazhdueshëm me raketa të llojeve të ndryshme nga Rusia. Ashtu siç u paralajmërua më herët, një numër i...

Lajme të tjera

Web TV