Rusia e nxori nga burgu dhe e rekrutoi në ushtri, burri zgjedh të luftojë për Ukrainën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një vrasës i dënuar, i liruar nga burgu për të luftuar për Rusinë kundër Ukrainës në momentin e vështirë të Kremlinit është dorëzuar dhe ka dezertuar në anën tjetër.

Yevgeny Nuzhin, 55 vjeç, po vuante një dënim me 24 vjet burg për vrasjen e një personi dhe plagosjen e një tjetri në vitin 1999.

Ai u lirua pasi një nga të besuarit e Putinit, Yevgeny Progozhin, u ofroi të dënuarve mundësinë për të shërbyer në ushtri për gjashtë muaj dhe më pas, nëse janë ende gjallë, për të fituar lirinë e tyre dhe një falje presidenciale.

“Ne ishim në stërvitje për shtatë ditë, skuadra e 7-të ishte një njësi sulmi,” shpjegoi Nuzhin, i cili tha se ishte vizituar nga Progozhin në një burg në rajonin Ryazan të Rusisë.Nuzhin i tha gazetarit ukrainas Yury Butusov se ai kishte vendosur paraprakisht të dorëzohej në Ukrainë, ku jetojnë disa nga familjarët e tij.

 

Ai shtoi: Unë do të doja të vazhdoja të luftoja në anën e ukrainasve, kështu që u dorëzova dhe mora vendimin tim shumë kohë më parë. Unë nuk mund të shkoj në luftë kundër të afërmve të mi, motrës sime, xhaxhait tim, vajzës sime.

Është e paqartë se çfarë do të ndodhë tani me ish-ushtarin e Rusisë pasi gruaja dhe një fëmijë i tij janë ende në Rusi.


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV