“Jemi popuj vëllezër”/ Putin “sfidon” liderët evropianë: Do thellojmë lidhjet me Serbinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Teksa presioni mbi Serbinë për të miratuar sanksionet vazhdon, presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se Rusia do të vazhdojë të thellojë bashkëpunimin me Beogradin.

Në ceremoninë e dorëzimit të marrëveshjeve për ambasadorët e vendeve të huaja, Putin theksoi se dy vendet janë partnerë strategjikë, duke shtuar se ai flet rregullisht me Vuçiç.

“Rusia dhe Serbia janë të lidhura me një partneritet strategjik. Duke u mbështetur në traditën e miqësisë, afërsinë kulturore, shpirtërore dhe historike të popujve tanë vëllezër. Unë flas rregullisht me Presidentin Vuçiç, gjatë takimeve personale dhe bisedave telefonike, për çështje kyçe për më tej si zhvillimi i bashkëpunimit”, tha lideri rus.

Sipas mediave serbe, Putin tha se Rusia e vlerëson përpjekjen e miqve të tyre serbë për të zbatuar një politikë të balancuar dhe të pavarur në arenën ndërkombëtare. duke ju referuar faktit që Serbia nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Rusia dhe Serbia, theksoi Putin, do të vazhdojnë të thellojnë bashkëpunimin në sferën ekonomike, shkencore-teknike dhe humanitare.

“Në kuadër të së drejtës ndërkombëtare, duke u mbështetur në rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ne do të vazhdojmë t’u ofrojmë miqve tanë serbë ndihmë të gjithanshme në luftën për të drejtat dhe interesat legjitime të Serbisë, mbrojtjen e sovranitetit të saj shtetëror dhe integritetit territorial., përfundoi Putin.

Në ceremoni mori pjesë edhe ambasadori serb në Moskë, Momçilo Babiç.

Të fundit

Masakra e 2 Prillit/ Meta: Të vendosur për të mbrojtur amanetin e martirëve

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta iu është bashkuar reagimeve për demonstratën e 2 prillit të 1991 ku...

“Më hodhi diçka në pije”/Qetsori zbulon sherrin e vjetër me Bledin: Do ja rregulloj unë..

Teksa askush nuk e priste largimin e Olta Gixharit nga shtëpia më e famshme në Shqipëri, banorët patën mbrëmë edhe një të papritur tjetër. Në...

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind Këlliçin kryetar bashkie ne do...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten e Partisë së Lirisë, Monika...

Lajme të tjera

Web TV