Krijoi dron për zbulimin e minave, adoleshenti ukrainas fiton çmimin 100 mijë dollarë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një 17-vjeçar nga Ukraina ka fituar Çmimin Global Studentor Chegg.org 2022, me vlerë 100,000 dollarësh, pasi mundi mbi 7,000 konkurrentë nga 150 vende të botës.

Igor u nderua për krijimin e një droni për zbulimin e minave, Quadcopter, dhe për vendosmërinë e tij për ta vazhduar shkollën pavarësisht pushtimit rus, duke zhvilluar klasa matematike dhe fizike në internet për bashkëmoshatarët e tij.

Studenti shumë i ri tregoi një vullnet të hekurt: I strehuar në bodrumin e shtëpisë së tij të re me tetë persona të tjerë, ai përfundoi me sukses studimet e tij ndërsa perfeksionoi dronin e zbulimit të minave, për të cilin kishte punuar për tetë vjet, shkruan ANSA.

Ndërsa pajisja fluturon, ajo mund të zbulojë mina pa i shpërthyer ato. Igor tani po punon për të përmirësuar dronin duke shtuar teknologji të reja: një spërkatës boje për të shënuar vendndodhjen e minierës, inteligjencë artificiale për të identifikuar llojin e minave tokësore dhe mënyrën më të mirë të veprimit për heqjen e sigurt.

Kur Rusia pushtoi Krimenë në vitin 2014, Igor shumë i ri vendosi se donte të ndihmonte vendin e tij. Që atëherë ai ka qenë i interesuar për shkencën dhe ka vendosur të zhvillojë njohuritë e tij për të krijuar robotë çminues.

 


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV