A do të rritet çmimi i energjisë? Nesër vendoset për fashën 800 kWh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Enti Rregullator i Energjisë do të mblidhet nesër, 23 shtator, për të vendosur për aplikimin e fashës së energjisë prej 800 kWh. Mbledhja do të vendosë për çmimin e ri që do të paguajnë konsumatorët familjarë nga data 1 tetor.

Qeveria shqiptare ka njoftuar zyrtarisht se në nisje të muajit të ardhshëm do nisë aplikimi i fashës së energjisë elektrike, për të gjithë konsumatorët familjarë, të cilët nëse harxhojnë më shumë se 800 kWh në muaj do të paguajnë më shtrenjtë.

ERE mblidhet neser per fashën e energjisë

Sipas Qeverisë, vetëm 4 % e familjarëve shqiptare shpenzojnë mbi 800 kWh. Çdo sasi tjetër energjie e konsumuar mbi këtë fashë, do të paguhet me 42 lekë. Pra, sasia prej 800 kWh do të jetë e njëjtë për të gjithë, me çmimin 9.5 lek.

Një faturë energjie deri në këtë fashë, pra në 800 kWh, arrin në shumë 7,600 lekë të reja + TVSH në 9120 lekë. Ky është çmimi fundor që del në faturën e energjisë elektrike, për një familje që harxhon deri në 800 kWh.


Të fundit

Mitsotakis: Kushdo që shkel kufijtë dënohet, ujërat tona janë të pathyeshme

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit...

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije se ditën e sotme do të nënshkruhet kontrata 6 milion dollarëshe e shërbimit satelitor. Peleshi...

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey,...

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën lëndime të shumta të lojtarëve,...

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv...

Lajme të tjera

Web TV