Artan Hoxha: Në Ekuador, kartelet shqiptare paguajnë me lingota ari

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazetari Artan Hoxha ka qenë ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku ka rrëfyer detaje nga vizita e tij në Ekuador.

Hoxha tha se në Ekuador paguhej me lingota ari dhe se paratë kishin dalë nga ‘qarkullimi’.

“Edhe grupet tona atje paguanin me lingota ari, me diamante e të tjera, imagjinoje ç’ndodhte me të tjerat,”- tha ai ndër të tjera.

Po ashtu gazetari u shpreh se kompani të fuqishme hidrokarburesh në vend punojnë me paratë e ardhura nga trafiku i kokainës në Ekuador.  Hoxha tha se këto kompani kanë nevojë për para kesh dhe ata nuk e kanë problem këtë. Ai tregoi dhe bisedën që kishte zhvilluar me një trafikant në Ekuador i cili, i kishte rrëfyer se nëse do “gërmosh” tek këto kompani do gjesh ata.

“Organizatat kriminale shqiptare janë fokusuar nga kokaina dhe kompanitë më të fuqishme po punojnë me ato para. Hidrokarburet, deri tek puset kishte shkuar. Se të hapësh një pus shpimi duhen para dhe ata se kanë problem të japin para kesh. Në ekuador ata thanë i kemi paratë por skemi ku t’i çojmë por po të shkosh tek kompanitë e mëdha në Shqipëri na ke aty”, tha gazetari.

 

 

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV