Kina e sheh Ukrainën si një provë për pushtimin e Tajvanit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i SHBA Joe Biden ka përsëritur mbështetjen e tij për Tajvanin, duke deklaruar në mënyrë jo të sigurt se forcat amerikane do të mbronin demokracinë e ishullit në rast të një pushtimi kinez.

Nga JONATHAN SAXTY

Por a mundet që SHBA-ja dhe Perëndimi më gjerë të angazhohen realisht për të mbrojtur Tajvanin – dhe për t’u angazhuar për shitje më të mëdha armësh për demokracinë ishullore – duke mbajtur në të njëjtën kohë nivele kolosale të mbështetjes për Ukrainën?

Midis janarit dhe qershorit, vetëm SHBA-ja kishte dhënë mbi 25 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën dhe vetëm këtë muaj miratoi një ndihmë të re prej 2.7 miliardë dollarësh për Ukrainën dhe aleatët e saj, duke përfshirë 675 milion dollarë në armë.

Që nga fillimi i korrikut, Mbretëria e Bashkuar kishte zotuar gjithashtu 3.8 miliardë paund, duke përfshirë 1 miliard £ ndihmë ushtarake, ndërsa kryeministrja Liz Truss do të zotohet të përputhet me shpenzimet e Mbretërisë së Bashkuar për mbështetjen ushtarake vitin e ardhshëm.

Ndërkohë, SHBA ka rënë dakord t’i shesë Tajvanit armë me vlerë 1.1 miliardë dollarë, duke përfshirë një sistem radari, si dhe raketa kundër anijeve dhe kundërajrorë. Një komitet i Senatit bëri gjithashtu hapin e parë drejt mbështetjes së shtuar.

Akti i Politikës së Tajvanit 2022 do të ofrojë ndihmë sigurie prej 4.5 miliardë dollarësh për katër vjet. Megjithatë, porositë e bëra nga Tajvani vite më parë kanë mbetur ende të paplotësuara. Mes numrit të mbetur të mbetur janë raketat, të cilat janë dërguar në Ukrainë.

Me raketa antitank, artileri dhe dronë – mes armëve të tjera – të dërguara në Ukrainë, jo vetëm që SHBA-ve do t’i duhet kohë për të rikthyer rezervat e saj, por disa nga armët e premtuara për Tajvanin janë dërguar në Ukrainë, duke ngritur pikëpyetje. rreth fizibilitetit të ndihmës së ardhshme për Tajvanin.

Sipas admiralit Sir Tony Radakin, Shefit të Shtabit të Mbrojtjes të Britanisë, edhe zëvendësimi i armëve më pak të sofistikuara të dërguara nga Mbretëria e Bashkuar në Ukrainë mund të zgjasë “disa vite” për shkak të kufizimeve në kapacitetin industrial.

Mos bëni gabim, trupat ruse mund të jenë të ulët në moral. Shumica prej tyre ndoshta nuk duan të vrasin shokët e tyre sllavë lindorë, gjë që mund të shpjegojë pse Moska duket kaq e varur nga luftëtarët nga Kaukazi.

Por shkalla e mbështetjes perëndimore është ajo që ka bërë diferencën, dhe pa dyshim e kapi Rusinë (dhe Kinën) në befasi. Nëse Rusia do të ishte vërtet një forcë e shpenzuar, SHBA-të nuk do ta hidhnin lavamanin e kuzhinës në këtë konflikt, ndërkohë që refuzonin të angazhoheshin drejtpërdrejt.

Ndërkohë, sipas presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, kostoja mujore e mbrojtjes për Ukrainën është rreth 5 miliardë dollarë. Sa do të kushtonte edhe Tajvani?

E gjithë kjo krijon një dritare për Kinën, e cila e kupton se sa i varfëruar është Perëndimi. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, dronët kanë qenë çelësi i suksesit të Ukrainës. Pra, me mend se në çfarë po investon Kina tani? Sot, “dragoi fluturues” Guizhou WZ-7 është droni më i fundit kinez që kërcënon Tajvanin.

Lexo edhe :  Google publikon listën, këta janë të famshmit që kemi kërkuar më shumë në vitin 2022

Kinezët kanë gjithashtu përfitimin e aftësive të mëdha industriale. Natyrisht, SHBA-ja ka mjetet për të zëvendësuar harduerin e saj, por – pasi ka dërguar potencialisht rreth një të tretën e Javelins dhe Stingers të saj në Ukrainë – edhe SHBA mund të pësojë probleme të zinxhirit të furnizimit dhe mungesa të aftësive për të rikthyer armët e saj në nivelet e paraluftës.

Perëndimi mund të ketë pasur gjithashtu kohë për t’u shkëputur nga Kina. Tani për tani, CCP dyshon se Perëndimi do të zbatonte vërtet sanksione të nivelit të Rusisë ndaj Kinës duke pasur parasysh se sa kritike është industria kineze për biznesin perëndimor.

Prandaj Partia Komuniste Kineze (PKK) e ndjen se ka një dritare mundësish. Prisni shumë, dhe SHBA mund të ketë rimbushur rezervat e varfëruara, me Tajvanin edhe më të armatosur dhe më të trajnuar.

Por edhe Kina nuk mund të presë shumë gjatë këtu. Siç raportoi kohët e fundit faqja e lajmeve të biznesit “Bloomberg”, më shumë prodhues po kërkojnë të largohen nga Kina, ndërsa ndërtimi i objekteve të reja prodhuese në SHBA është rritur me 116 për qind gjatë vitit të kaluar, sipas Dodge Construction Network.

Bllokimet e Covid, tarifat e Trump dhe problemet e zinxhirit të furnizimit, plus shqetësimet e vazhdueshme në lidhje me politikën “zero COVID” të Kinës, të gjithë duket se janë faktorë. Në janar, një sondazh i UBS me drejtuesit zbuloi se më shumë se 90 për qind thanë se ose ishin në procesin e zhvendosjes së prodhimit jashtë Kinës ose kishin plane për ta bërë këtë.

Bloomberg gjithashtu raportoi se pothuajse një në katër kompani evropiane në Kinë po konsideron zhvendosjen e investimeve jashtë vendit, sipas një raporti nga Dhoma e Tregtisë e Bashkimit Evropian në Kinë.

Edhe pse Pekini e di se largimi nga Kina kërkon kohë, CCP e di gjithashtu se duhet të lëvizë më mirë përpara se Perëndimi të shkëputet mjaftueshëm, në mënyrë që ata me të vërtetë të mund të zbatojnë sanksione të stilit të Rusisë ndaj Pekinit në rast të një pushtimi të Tajvanit.

Megjithatë, Kina do të ketë nxjerrë mësime vendimtare nga Ukraina: vlerën e dronëve, shkallën e mbështetjes së SHBA-së, dështimin e Rusisë për të bërë të gjitha në fillim dhe kërcënimin e sanksioneve.

Kina e sheh luftën në Ukrainë si një provë veshjeje dhe do të përgatitet në përputhje me rrethanat. Pyetja më e madhe për Perëndimin, megjithatë, është se si mund të angazhohet për të mbrojtur Tajvanin dhe Ukrainën në masën që ata të dy kanë nevojë.

Burimi: express.co.uk/ Përgatiti për botim: L.Veizi


Të fundit

Situatë e tensionuar dhe problematike tek Belgjika këtë Kampionat Botëror

Skuadra e Belgjikës do të mbahet mend më mirë në këtë Kampionat Botëror për prishjen e atmosferës në dhomën...

Kryebashkiaku i Kievit: Nuk do ta lejojmë Putinin të na vjedhë Krishtlindjet

Zyrtarët kanë thënë se Kievi do të vendosë pemën e Krishtlindjeve pa drita në të gjithë qytetin në një shfaqje sfiduese të frymës së...

Marigo Posio, qëndistarja e flamurit që ngriti Ismail Qemali në Vlorë më 28 Nëntor 1912

Nga Prof.Assoc.proc.Doc.Ilia S.Larti Në ambientet e teatrit Durrës, Shoqata Atdhetare Kulturore Devolli dega Durrës, organizoi një simpozium Homazh për Patriotët Devollinj që kontribuuan në Rilindjen...

Komentatori kosovar refuzon t’u përmendë emrat lojtarëve serb, ja arsyeja

Dita e djeshme ishte një ditë e shënuar për të gjithë shqiptarët, jo vetëm ata që ndodhen brenda kufirit të terrorit zyrtar të Shqipërisë. Një...

Protesta e Berishës më 6 dhjetor, Meta e konfirmon: Do marrim pjesë!

Kreu i Partisë së Lirisë ka pranuar publikisht se do t’i bashkohet protestës së Sali Berishës më 6 dhjetor. "Siguria në Shqipëri është nën kërcënimin...

Lajme të tjera

Web TV