Sulmi fenomenal i Brazilit për Botërorin Katar 2022

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kupa e Botës në Katar po afrohet me shpejtësi dhe të gjitha skuadrat, përfshirë Brazilin, po përgatiten për ngjarjen e madhe të vitit 2022.

Trajneri i Brazilit Tite ka përsëritur dëshirën e tij në stërvitje për të nxjerrë një formacion shumë sulmues, me Brazilin që do të ketë pesë sulmues në ekip kur ata kanë topin.

Formacioni i dëshiruar i skuadrës është 4-2-3-1: Alisson, Eder Militao, Thiago Silva, Marquinhos, Alex Telles; Casemiro, Lucas Paqueta; Raphinha, Neymar, Vinicius, Richarlison.

Megjithatë, kur skuadra ka posedimin e topit, formacioni bëhet më i radikalizuar në favor të një stili loje më sulmuese. Telles i Sevillas kalon në qendër të mesfushës, me Paqueta -n që i është dhënë liria për të ecur përpara.

Prania e Militaos në të djathtë është gjithashtu e dukshme, megjithëse trajneri tashmë deklaroi se ky do të ishte një opsion kur të shpallte skuadrën, duke shfaqur vetëm një mbrojtës të djathtë.

“Ai [ Militao ] ka luajtur aty për një kohë, dhe unë shkova të flisja me të dhe ai më tha: ja ku ai u dallua”, tha trajneri.

“Shkathtësia është e rëndësishme dhe ai e ka atë.”

La alineación contra Ghana con la que Tite ensayará para el Mundial. SOFÍA VALGAÑÓN / MARCA

Brazili shikon prapa në 1994 dhe 2002

Me një sy në Kupën e Botës së ardhshme, është e natyrshme të mendosh për të kaluarën e Brazilit në një kompeticion që e ka fituar pesë herë.

Duke parë dy sukseset e fundit, skuadra në vitin 1994 shfaqi lojtarë si Mazinho, Mauro Silva, Dunga, Zinho, Bebeto dhe Romario, ndërsa ekipi i tyre i vitit 2002 kishte lojtarë si Cafu, Mauro Silva, Kleberson, Roberto Carlos, Rivaldo, Ronaldinho dhe Ronaldo, duke shënuar mesatarisht 2.57 gola për lojë.

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV