Trajneri i Gjermanisë, Hansi Flick, lëshon deklaratën e fortë në prag të Botërorit 2022

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tema e Kupës së Botës në Katar, çështjet e mosrespektimit të të drejtave të njeriut dhe ngjarje të tjera dukshëm të errëta që lidhen me organizimin e kampionatit botëror dimëror në vend ka marrë opinione të ndryshme negative në këto orë.

I fundit, sipas rendit kronologjik, ishte ai i Hans-Dieter Flick, ish-trajneri i Bayern Munich, i cili ka marrë drejtimin e kombëtares së Gjermanisë.

Trajneri i ekipit gjerman shprehu të gjithë pakënaqësinë e tij për zgjedhjen për t’i caktuar Kupën e Botës të këtij viti Katarit dhe në një intervistë për Süddeutsche Zeitung, shpjegoi këndvështrimin e tij:

“Nuk duhej të organizohej Kupa e Botës atje, duhej të kishim refuzuar”, ka thënë trajneri Flick në mënyrë shumë të qartë.

Shpjegimi jepet shpejt: “Të drejtat e njeriut nuk mbrohen në Katar, kështu që nuk do të jetë një Botëror për tifozët. Ka njerëz që do të donin të fluturonin për në Katar, por që kanë hequr dorë për një sërë arsyesh”.

Pavarësisht mendimit të kundërt të trajnerit dhe kolegëve të tjerë, Kupa e Botës do të zhvillohet sipas planit mes nëntorit dhe dhjetorit.


Të fundit

Rama sot takim me ambasadorët, ja çfarë do të diskutojnë

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të...

Republika Islamike nuk mund t’i mbijetojë këtij revolucioni

Pa shenja të dukshme të lodhjes revolucionare - pavarësisht dhunës së plotë me të cilën protestuesit u ndeshën nga duart e regjimit - iranianët...

Berisha: Do të thërrasim popullin për protesta

Në një tryezë të mbajtur këtë të mërkurë me përfaqësues të sindikatave në vend, Berisha u shpreh së do të vendoset së shpejti për...

Berisha kujton se është viti ‘91

Nga Plator Nesturi Një skemë e vjetër me fytyra të vjetra u servir si gjetje e re e opozitarizmit. Skena u luajt dje ndërsa kryetari...

Meta nis fushatën: Ligj në Kuvend për legalizimet falas

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka thënë se është bërë gati projektligji për legalizimin falas të objekteve informale. Kreu i PL ka...

Lajme të tjera

Web TV