A po përgatitet Erion Veliaj të marrë drejtimin e PS? Ja si përgjigjet kryebashkiaku

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se është absolutisht e pavërtetë që ai synon të marrë drejtimin e Partisë Socialiste.

I pyetur nga moderatori Xhafo nëse vizita e tij në SHBA dhe takimet mjaft të rëndësishme që ai zhvilloi, mund të jenë synim i marrjes së drejtimit të PS-së, ai shpjegoi se çdo vit përfaqësues të Bashkisë së Tiranës zhvillojnë takime në Uashington.

Pjesë nga biseda:

Xhafo: Pse e treta e vërteta? Sepse kur Veliaj u zgjodh për herë të dytë kryetar Bashkie nuk kishte njeri përballë.

Veliaj: Kisha Arben Skënderin.

Xhafo: Vizita juaj në SHBA takuat shumë personalitete. Një vizitë shumë cilësore me figura vtë larta. Veliaj po përgatiteni të merrni drejtimin e PS?

Veliaj: Nuk ka lidhje fare me këtë. Ne një herë në vit bëjmë një tur në Uashington, bëjmë disa takime. Sot vala më e madhe e ndërtimit të shkollave ka qenë kur fondacioni Soros.

Xhafo: Nensi Pelosi një nga figurat kyçe të politikës amerikane. Të shkojë një deputet e takoj, të shkojë kryetari i Bashkisë së Tiranës?

Veliaj: Pelosi është numri dy i qeverisë. Kam patur një bisedë shumë të çiltër me të, ajo më kujtoi se në kohën e komunizmit ajo ka qenë në një dasmë në Korfuz.

Xhafo: Si u organizua ky takim, ishte lobing, u pagua?

Veliaj: Fare zero, ne nuk jemi PD. Unë mendoj se miqësitë nuk blihen por fitohen. Ne kërkuam takime dhe na janë përgjigjur pozitivisht që të gjithë. Ata kishin mirënjohje për atë që ka bërë qeveria jonë me afganët, me irnaianët dhe Ukrainën.

Xhafo: Ka pas influencë nga vëllai juaj Alex Soros?

Veliaj: Jo fare! Unë nuk e kam kompleks ta quaj vëlla. Ata që shajnë fondacionin Soros janë përfituesit më të mëdhenj. Po të shohësh deputetët e opozitës ata janë shkolluar kanë marrë poste, dhe kur shoh sot që e shajnë unë mendoj se janë të pavërtetë.


Të fundit

Samiti i BE në Tiranë/ Zbardhet agjenda, Rama konferencë me Von der Leyen dhe Michel

Ditën e nesërme (e martë, 6 dhjetor) do të mbahet samiti i Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor në Tiranë. Në...

Nga bukëpjekës në shtëpitë e barit në Angli, dënohet me 14 muaj burg i riu shqiptar

Një burrë i kapur në krye të një ferme të madhe kanabisi në Shipley është dënuar me 14 muaj burg. Pajton Përgjergji, 28 vjeç, një...

Historia e plotë e krijimit të trofeut të Kupës së Botës

Selia e GDE Bertoni është një ndërtesë e vogël e vendosur në një zonë industriale në Paderno Dugnano, një qytet në periferi të Milanos...

Panë filma koreano-jugorë, Koreja e Veriut ekzekuton adoleshentët

Dy adoleshentë në Korenë e Veriut janë pushkatuar pasi shihnin dhe shisnin filma koreano-jugorë, sipas Daily Mail. Djemtë e moshës 16 dhe 17 vjeç u pushkatuan...

Shpërthim i fuqishëm në një shkollë në Greqi, humb jetën një fëmijë, plagosen dy të tjerë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Greqi, ku një fëmijë ka humbur jetën pas një shpërthimi pranë një shkolle fillore. Lajmin...

Lajme të tjera

Web TV