Kriza e dushit që shpalosi budallallëkun njerëzor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Leonard Veizi

Putini e ka bërë Evropën të flasë me vete. Jo se do fillojë luftën bërthamore, por se ka mbyllur rubinetin e gazit. Dhe kjo ka sjellë frikë sa s’thuhet. Por ka sjellë dhe një hare të madhe mes njerëzish. Dhe hareja njerëzore vjen nga budallallëku njerëzor.

Ajnshtanji thoshte: Vetëm dy gjëra janë të pa kufij, universi dhe budallallëku njerëzor…

Nëse një anëtare e kabinetit të një shteti jo fort të zhvilluar ballkanik siç është Shqipëria tha se për të kursyer energjinë rrobat duhen larë me 30 gradë, një homologe e një shteti të zhvilluar si Zvicra shkoi edhe më tej duke rrëmbyer stafetën. Edhe kur flitet për krizë, që nuk vjen nga ne por është e importuar, duket më e lehtë çështja. Në këtë pikë, budallallëkut tonë, na i erdhi në ndihmë edhe një budallallëk i importuar. Dhe kur na vijnë nga importi ne na pëlqen sepse përsëri konsiderohet mall i huaj, nga jashtë shtetit. “Made in Europa”.

Parë nga ky këndvështrim Zvicra mori mjaft pikë të vlefshme duke na spostuar në budallallëkun ku kemi rënë. Sepse mendonim që vetëm ministret tona thoshin thagma. Ndërkohë që zvicerania ia dha pallmës: lahuni bashkë që të kurseni energjinë.

-Ku Sotiri e ku Shekspiri, – do të thoshte kunata e shokut Apostol tek filmi “Edhe kështu edhe ashtu”.

Që e ardhur në kontekst do të thotë: Ku lavatriçja me rroba të palara e ku larja masive nëpër dushe.

Të kuptohemi drejtë, nuk besoj se e ka pasur idenë që të lahemi me komshinjtë, por ja ashtu si familje, të gjithë në një vaskë, me djalë e me nuse, me nipër e me mbesa.

Mirëpo nuk do të thotë që në emër të kursimit të energjisë të dëgjojmë gjithfarë thagmash, ca perverse e ca gjysmë të tilla.

Se dhe në diktaturë, ku kishim dushe me vajguri, e të sajuara vetë, dhe ujin me orar, laheshim një e nga një. Partia nuk nxori asnjë qarkore për larje me tufa. Nëse donte të kursente energjinë, thjesht ulte çelësin e të linte në errësirë ashtu gollomesh. Por që të laheshim në masivitet, këtu na i ruajtën nderin dhe namuzin.

Çështja është te mungesa e energjisë në netët e mëtejshme. Vera e nxehtë dhe me ditët e gjata shtyhet, lahesh edhe me ujë të ftohtë dhe kalit trupin, por dimri është i vështirë pa ngrohje.

-Të kishte bërë një banjë. Të shkoj ta ndez dushin?

-Pse mos mbaj gjë era vathë?

Sentenca e shkëputur nga filmi “Dritat e qytezës” m’u kujtua teksa lexoja gjithfarë komentesh rreth mungesës së ardhshme të energjisë dhe këshillave të njerëzve me pushtet që më dilnin para syve çdo çast. Demek, asokohe të luteshin të bëje dush. Tani të kërcënohen: ndize po ta mbajti!

O ju shpëlaftë…

Putini po e bën Evropën, të dalë nga vetja e të flasë budallallëqe me okë. Përditë burra shteti dhe gra shteti, japin konsulta falas se si mund të kursehet energjia.

-Fikni kondicionerët e bëni dashuri që të nxeheni!

Ja një këshillë që ia vlen. Mirë ata që ia dalin se u punon pompa, po ata që s’ia dalin dot… si i bëhet? Apo të kallkanosen nga temperaturat minus?!

Flisni jerm, flisni!

Dimri s’ka filluar ende, por këshillat po vazhdojnë bashkë me thagmat që e ngrenë stekën çdo ditë. E gjithë kjo fushatë bëhet që nesër të mos thotë njeri: s’dinim gjë.

Lexo edhe :  110 vite shtet... na ishte një herë ushtria!

Ne si shqiptarë i thërrasim kujtesës dhe dimë ta shtyjmë me pako gjë. Po si do t’ia bëjnë ata të Evropës Perëndimore se?

Domethënë, kur të japin mend se rrobat duhen larë me 30 gradë, duhet marrë si komandë dhe s’ke pse bën të zgjuarin duke kundërshtuar: jo po duhet 90 gradë se nuk ikin njollat. Kur thuhet se dushi duhet përdorur një herë në javë, sërish mund ta marrësh në konsideratë, sepse tek e fundit nuk po punon si shoku Salë në sektorin e blegtorisë.

-E zeza grua thuaj, si ia del me të larë, si e fut në dyshek…

Shumica e njerëzve sot punojnë përballë një kompjuteri. Jetohet edhe po të lahesh si një herë e një kohë. Se shumëkush nuk e ka harruar që laheshim të shtunave, ashtu si garnizonet romake të luftës, rregull i vendosur këtu e 2000 vjet më parë.

Në fund të fundit ne 20 vjet kemi që kemi vënë kondicionerët. Se ngroheshim me shkarpa e qymyr. Edhe furnelën e vajgurit e ndiznim në banjë për të bërë gjellën e drekës. Pavarësisht se tani kemi soba me taç. Por po t’i thërrasim kujtesës, nisim e bëhemi të ndërgjegjshëm se me fushata kursimesh kemi kaluar 45 vite jetë socialiste. E ç’u bë se kursyem edhe një dimër?!

-Se nga pranvera, thonë që do shporret dushmani. Do çlirohemi.

Dhe po u fut Ushtria e Kuqe në kazerma, edhe Putini do lirojë dorën. Do ta hapi atë të shkretë rubinet që ta shpëtojë Europën nga të ftohtët dhe nga budallallëku njerëzor.

Sepse njeriu, në panik e sipër, sado i mençëm me qenë, thotë budallallëqe.

Europianët janë të terrorizuar nga mungesa e supozuar e energjisë. Dhe s’kanë faj. Sepse shqiptarët si mesdhetarë që janë ia hedhim paq dimrit. Por në veri të Evropës ku ditët me diell konsiderohen si kreshme, jeta pa energji është si nata kozmike. Ec e ec e s’ka të sosur.

Ndaj evropianët po mundohen të nxjerrin gjithfarë mënyrash, për të shkuar te qëllimi kryesor, që me pak energji të bëjnë një jetë të pëlqyeshme.

Mbase ia dalin?!

Mbase u bie më mirë të kursejnë energjinë duke larë rrobat me 30 gradë e duke u larë bashkërisht në dush, se sa të presin t’i bjerë inati Putinit.

Ore, vërtet na ka hipur kaq shumë tangërllëku. Nuk i bëjmë dot dy ditë pa larë. Se helbete, jemi pastërtorë të mëdhenj. Dhe na duhet ujë dhe energji pa fund. Ka edhe më thjeshtë. Mos u lani fare more, gjithë dimrin, deri sa të dalë sythi e të vijë vera. Ngrohuni me batanije mo se nuk u bë qameti, deri sa të dalë sythi e të hapet koha. Se jemi mësuar me temena të mëdha këto vitet e fundit.

Thuhet se Zoti kur e pa që njeriut i hipi vetja në qejf i futi ca ditë shi dhe e niveloi majën e malit me ujët e detit. Inshallah nuk e kemi zemëruar aq sa t’i fusë një të shkundur tjetër. Me sa duket këtë herë ka lënë Putinin të na trembi ca.

Si përfundim, cili është morali i fabulës, kur një Evropë e tërë mendon se do kallkanoset nga dimri: asgjë s’ka të bëjë me energjikë, ka të bëjë me budallallëkun.

 


Të fundit

Mesazhi i Loredanës pas fitores së Zvicrës, “Kurrë mos u ngatërroni me shqiptarët”

Këngëtarja Loredana Zefi ka treguar mbështetjen e saj për shqiptart që janë pjesë e skuadrës zvicerane që u përball një...

Moti merr kthesë. Çfarë pritet nga nesër

Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do të dominojnë të gjithë vendin tonë për gjatë gjithë 24 orëshit, duke sjellë në territor vranësira të shumta të...

Arjan Çani thyen heshtjen, flet për herë të parë pas largimit nga Tv Klan

Lajmi se emisioni i së premtes “Zonë e Lirë”, nuk do të transmetohet më në Tv Klan bëri shumë bujë para pak muajsh. Kjo...

Greqia nuk gjen qetësi/ Një tjetër tërmet godet zonën e Tilos, ja sa është magnituda

Një tërmet me magnitudë 3.8 ballë të shkallës Rihter ka tronditur Greqinë. Tërmeti është regjistruar  në orën 15:14 në zonën detare në jugperëndim të Tilos...

Veliaj: Lajm i mirë biletimi elektronik! Krijimi i sistemit të koordinuar të transportit

Lëvizshmëria dhe sfidat aktuale të qarkullimit në kryeqytet, por edhe perspektivat e mobilitetit alternativ, ishin fokusi i takimit të organizuar nga Bashkia e Tiranës,...

Lajme të tjera

Web TV