“Është mirë që grekët të dinë të notojnë”, ministri turk ‘këshillon’ fqinjët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tensionet Greqi-Turqi janë kryefjala e mediave ditët e fundit, për shkak të përplasjeve dhe retorikës së liderëve kundër njëri-tjetrit.

Së fundmi, Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, ka bërë kërcënime të reja ndaj Greqisë, në një intervistë të dhënë për gazetën Hurryiet dhe e cila është botuar mëngjesin e së shtunës, pak orë, pas fjalimit të Kyriakos Mitsotakis në Asamblenë e OKB-së.

Sipas Protothemës, nga Nju Jorku, Hulusi Akar iu referua Katastrofës së Azisë së Vogël, duke “këshilluar” grekët se është mirë të dish not.

Kjo referencë e fundit u bë kur Hulusi Akar iu kërkua të komentonte deklaratat e ministrit grek të Mbrojtjes, Nikos Panagiotopoulos, nga Kastellorizo.

“Ne menduam se ata kishin harruar të notonin kur pamë sjelljen e tyre sfiduese të kohëve të fundit. Nëse vazhdojnë me këtë mendësi, mësimi i notit do t’u bëjë mirë. Me gjithë qëllimet tona të mira, disa politikanë grekë vazhdojnë veprimet dhe retorikën e tyre provokuese. Ata përdorin mjete të ndryshme për të shpifur Turqinë., tha ministri turk i Mbrojtjes.

Ai pohoi, në fakt, se është Turqia ajo që fton “me ngut” palën greke në një dialog për të zgjidhur problemet dhe grekët që “i shmangen vazhdimisht dialogut”.

Në mars, mosmarrëveshja e vazhdueshme midis Athinës dhe Ankarasë për disa ishuj në Egje u qetësua përsëri për një kohë të shkurtër, por dy muaj më vonë të dy vendet vazhduan manovrat e tyre ushtarake në rajon.

 


Të fundit

Mediat e huaja shkruajnë për incidentin e Berishës: Goditet me grusht lideri i opozitës

Lajmi i samitit BE-Ballkani Perëndimor ka fituar vëmendje mediatike edhe nga mediat e huaja, por vëmendje mediake të madhe...

Uniformat blu reagojnë për sulmin fizik ndaj Berishës

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë Në lidhje me incidentin e ndodhur në orën 12:25, në tubimin e organizuar ditën e sotme, gjatë të cilit shtetasi...

Basha dënon sulmin fizik ndaj Berishës: Kjo ngjarje duhet të hetohet

Lulzim Basha ka reaguar ndaj sulmit të Sali Berishës, që u godit sot nga një shtetas që hyri mes protestuesve.   BASHA: Dënoj ashpërsisht sulmin...

Lajm i fundit/ Bordi i Transparencës ul me tre lekë çmimin e naftës

Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 6 Dhjetor 2022 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit. Referuar të dhënave...

Gola dhe kërcime, Roy Keane tërbohet me lojtarë brazilian: “Ishte mungesë respekti, turp”

Gola, emocione, spektakël, Brazil dhuroi show, por jo të gjithë e kanë shijuar festën e tyre. Neymar me shokë u kujdesën që pas çdo...

Lajme të tjera

Web TV