Izrael-Shqipëri/ Gianni De Biasi mbështet Shqipërinë: Ja si mposhtet Izraeli

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me Izraelin kemi përballje interesante vitet e fundit, sepse na kanë shkaktuar humbje të hidhura në shtëpinë tonë, ndërsa kuqezinjtë ua kanë kthyer reston në Tel Aviv. Kështu ndodhi në eliminatoret e Botërorit 2018, kur na mundën në Elbasan 0-3 dhe më pas fituam në fushën e tyre 3-0. Trajner në të dyja ndeshjet ishte Gianni De Biasi. Edhe në këtë edicion të Ligës së Kombeve “raundin” e parë e fituan izraelitët në “Air Albania” dhe tani do të duhet një tjetër përmbysje si para 5 vitesh në Tel Aviv.

Po a ia del dot Shqipëria këtë herë? Vetë De Biasi thotë “po”. Ish-trajneri i Shqipërisë jep edhe recetën se si mund të fitohet kundër Izraelit në fushën e tij. Aktualisht ai drejton Azerbajxhanin dhe të enjten shijoi një fitore të madhe kundër Sllovakisë, 2-1 në kohën shtesë. Në një intervistë për “Panorama Sport”, De Biasi thotë se Shqipëria i ka kartat në rregull për të fituar të dyja ndeshjet dhe për ta mbyllur e para në grup.

Shqipëria luan kundër Izraelit sot, a mund t’ia dalë atje?

Padyshim që po. Izraeli është skuadër e mirë, por Shqipëria është gjithashtu një ekip i fortë, me lojtarë cilësorë dhe me shumë personalitet.

Po, por kemi shumë mungesa: Gjimshiti, Kumbulla, Manaj, Bare…

Kjo për mua është dytësore. Po, e di që ata janë lojtarë shumë të mirë dhe pjesë e formacionit bazë, por Shqipëria ka lojtarë të tjerë cilësorë që mund të bëjnë mirë në Kombëtare. Brezi aktual i futbollistëve është vërtet premtues dhe unë mendoj se Shqipëria i ka kartat në rregull për t’i fituar të dyja ndeshjet dhe për të dalë e para në grup.

Po, por Izraeli na mundi në ndeshjen e parë në shtëpi…

E thashë, ata janë një skuadër e mirë, por kjo nuk do të thotë se nuk munden në shtëpinë e tyre. Diçka ka ndodhur në të kaluarën me ta… (qesh).

Lexo edhe :  Paraqitje mjaft të mira në Kupën e Botës, Real Madrid ndjek me kujdes Bruno Fernandesin

Po, i kemi mundur kur ju drejtonit Kombëtaren, madje ndeshjen e parë e kishim humbur 3-0 në Elbasan. A keni ndonjë “porosi” për Rejën?

Asnjë porosi për Rejën. Ai është një trajner i zoti, që di shumë mirë se çfarë duhet të bëjë. Do të ishte jo korrekte që unë tashmë i shkëputur nga Shqipëria prej kaq shumë vitesh të jepja këshilla në distancë për një koleg. Unë kam besim te skuadra dhe trajneri.

Dakord, po ua bëjmë ndryshe pyetjen… Çfarë bëtë me skuadrën që pasi humbët 3-0 në Elbasan, u hakmorët atje duke fituar gjithashtu 3-0?

Së pari, më lejoni t’ju them se ajo humbje në Elbasan ishte e çuditshme. Penalltia dhe kartoni i kuq aq shpejt kushtëzuan gjithçka. Madje, mendoj se që aty u vendos fati i atij takimi. Praktikisht pas atij episodi nuk pati më histori, sepse gjërat për ne shkuan keq. Ndërsa për ndeshjen e kthimit, nuk mund t’ju them me saktësi se çfarë kemi punuar në stërvitjen që kryem në Turqi, por mbaj mend që lojtarët ishin si të “plagosur”. Pra, ishte një skuadër me karakter dhe e ndieja, e lexoja në sytë e tyre që kërkonin revansh ndaj Izraelit. U kërkova vetëm që të jenë të qetë dhe të mos bien pre e provokimeve dhe të shfrytëzojnë rastet që do t’ju jepeshin. Për fat të mirë i shfrytëzuam rastet dhe Sadiku ka shënuar dy gola. Ishte një lehtësim edhe për mua. Humbjen 3-0 në Elbasan e vuajta shumë dhe vetëm pas fitores në Izrael u ndieva i çliruar./PanoramaSport


Të fundit

E ëma e agresorit që sulmoi Berishën kërkon ndjesë: Ka probleme të shëndetit mendor

Ermira Kaçaçi, nëna e 31-vjeçarit që goditi sot me grusht kreun e PD-së Sali Berisha është shprehur në një...

Katar 2022/ E shkuara nuk harrohet as në Botëror, tifozi kroat urinon mbi flamurin serb

Serbia u eleminua nga Kupa e Botës pas humbjes 2-3 nga Zvicra në grupin G. Duket se serbët vijojnë të pësojnë disfata të tjera...

Sulmi fizik ndaj Berishës/ Spaho: Ky është provokimi më i rëndë që nga vrasja e Hajdarit

Deputeti i PD-së, Edmond Spaho, ka reaguar lidhur me sulmin që iu bë Sali Berishës, ku u qëllua me grusht nga Gerti Shehu. Spaho...

Goditja ndaj Berishës/ Rama: Akt i pajustifikueshëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së...

Berisha ‘i bindur’ për agresorin: Është agjent i policisë, e di nga burimet e mia!

Sali Berisha ka dalë sot në një konferencë për shtyp ku po jep versionin e tij për incidentin që i ndodhi gjatë protestës ku...

Lajme të tjera

Web TV