Luftë ose burg! Putin firmos ligjin, ja me sa vite do të dënohen ata që refuzojnë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndonëse një pjesë e madhe e rusëve nuk duan të luftojnë kundër ukrainasve, Putin, presidenti i tyre i ka lënë vetëm dy zgjedhje.

Ushtarët rusë që dezertojnë, refuzojnë të luftojnë, nuk i binden urdhrave ose i dorëzohen armikut, mund të përballen me 10 vjet burg.

Putin nënshkroi të shtunën ligjin që sjell dënime më të ashpra për ushtarët, i cili u miratua në fillim të kësaj jave nga dhomat e parlamentit, sipas mediave ruse.

Sipas ligjit të mëparshëm, ushtarët dezertues përballeshin me pesë vjet burg. Kjo vjen pasi disa ushtarë rusë në Ukrainë kanë refuzuar të luftojnë, si dhe raportimet për rekrutët që ikën nga vendi në një përpjekje për të shmangur dërgimin në vijën e parë.


Të fundit

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj...

Vdes piloti legjendar grek, i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore

Ka humbur jetën në moshën 102-vjeçare i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Kostantinos Hatzilakos. Lajmi ka shkaktuar trishtim në komunitet. 102-vjeçari ishte një...

Ambasada amerikane uron Festën e Çlirimit: Kujtesë për sakrificat e popullit shqiptar

Ambasada amerikane në Tiranë ka uruar sot festën e Çlirimit nga pushtimi nazist. Me një mesazh në “Facebook”, ambasada shprehet se ky rast shërben si...

Dita e Çlirimit, nis ceremonia te Varrezat e Dëshmorëve

Në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë po kryhen homazhe për të përkujtuar 78-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë, pas Luftës së Dytë Botërore. Në ceremoninë ku...

‘E kisha me dy mendje’, Cindy Morina flet për marrëdhënien me djalin e Jozefina Topallit

Cindy Marina dhe djali i Jozefina Topallit, Genar Topalli kanë qenë një nga çiftet më të përfolura të showbizit shqiptar që kur konfirmuan lidhjen e...

Lajme të tjera

Web TV