Ndryshimi i madh për Kosovën/ Në tetor ‘ofensiva’ për liberalizimin e vizave!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenca çeke e BE-së është vënë seriozisht në lëvizje për ta çuar përpara liberalizimin e vizave për Kosovën.

Zëdhënësi i saj Vaclav Smolka, pohoi për mediat në Kosovë se raporti i Komisionit Evropian për situatën aktuale me vizat pritet të prezantohet në takimin e Grupit e Punës për Vizat në 13 tetor. Pas kësaj, pala çeke do të bëjë çfarë është e mundur për ta futur sa më shpejt për diskutim në axhendën e ministrave.

Sipas zëdhënësit, vendimi për vizat që me gjasë zgjat disa muaj, mund të merret në nivel të ministrave, pavarësisht se si rrjedhin gjërat në takimet joformale të shefave të shteteve të BE-së. Një prej tyre do të zhvillohet në 7 tetor.

Raporti i KE-së do të shërbejë si bazë për të nisur debatin për miratimin e liberalizimit të vizave në Këshillin e Bashkimit Europian. Smolka konfirmon se në mesin e vendeve anëtare ekziston gatishmëria që Kosovës t’i hiqet regjimi i vizave për zonën Schengen.

Franca dhe Holanda, dy nga shtetet hezituese që kosovarët të lejohen të udhëtojnë lirshëm në zonën Schengen, tani nuk kanë më dilema.

Liberalizimi i vizave për Kosovën është aktualisht shumë lart në axhendën e Presidencës Çeke. Komisioni Europian është duke përgatitur një raport për situatën aktuale, i cili do të shërbejë si bazë për të nisur një debat për miratimin e liberalizimit të vizave në Këshillin e BE-së.

Zëdhënësi pohoi megjithatë se progresi për heqjen e vizave për Kosovë varet edhe nga situata politike në rajon duke nënkuptuar këtu përparimin në dialogun Kosovë-Serbi.


Të fundit

Sulmi fizik ndaj Berishës/ Spaho: Ky është provokimi më i rëndë që nga vrasja e Hajdarit

Deputeti i PD-së, Edmond Spaho, ka reaguar lidhur me sulmin që iu bë Sali Berishës, ku u qëllua me...

Goditja ndaj Berishës/ Rama: Akt i pajustifikueshëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së...

Berisha ‘i bindur’ për agresorin: Është agjent i policisë, e di nga burimet e mia!

Sali Berisha ka dalë sot në një konferencë për shtyp ku po jep versionin e tij për incidentin që i ndodhi gjatë protestës ku...

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë të një postimi në Facebook,...

Spanja kërkon të kapërcejë Marokun, publikohen formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja do të përballet me Marokun në 1/8 e Kupës së Botës. Ndeshja fillon në orën 16:00 dhe luhet në stadiumin “Education City Stadium”. La Roja...

Lajme të tjera

Web TV