VIDEO/ Incident i tmerrshëm në tenis, protestuesi hyn në fushë dhe i vë flakën krahut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një incident tronditës ndodhi në O2 Arena të mbushur plot O2 ditën e djeshme gjatë ndeshjes së lamtumirës të Roger Federer.

Një protestues u fut në fushën e tenisit dhe vuri flakën krahut pak para se Federer të zhvillonte ndeshjen e tij të fundit.

Personi bërtiti në agoni ndërsa videot dhe fotot e pabesueshme tregonin krahun e tij të djathtë të përfshirë nga flakët. Besohet se ai ishte një protestues i ndryshimeve klimatike.

Momenti ndodhi para fillimit të setit të dytë të fitores 6-2 6-1 të Stefanos Tsitsipas ndaj Diego Schwartzman.

Spektatorët e habitur shikonin teksa ai hyri në fushë përpara se të ulej pranë rrjetës. Më pas krahu i burrit u mbulua shpejt nga një flakë e fuqishme zjarri. Dukej se kishte dhimbje të mëdha ndërsa përpëlitej për të fshirë flakët nga lëkura e tij.

Fatmirësisht për të, ai arriti të ndalojë përhapjen e zjarrit përgjatë trupit të tij. Më pas u ul plotësisht i palëvizshëm ndërsa sigurimi ishte i ngarkuar drejt vendit të ngjarjes përpara se ta kapte.

Dhe pas shuarjes së flakëve të mbetura, sigurimi e tërhoqi nga fusha ndërsa publiku bërtiste me zë të lartë.

Organizatorët e Laver Cup thanë:  “Një burrë hyri në gjykatë këtë pasdite dhe u largua menjëherë nga siguria.

“Ndeshja është ndërprerë për pak kohë, ai është arrestuar dhe situata po trajtohet nga policia.”

Një deklaratë e policisë më vonë ishte: “Rreth orës 16:25 të së premtes, një burrë hyri në një fushë tenisi në O2 Arena dhe i vuri flakën krahut. Stafi i sigurisë ka shuar zjarrin. Personi është arrestuar me dyshimin për shkelje të rëndë. Ai është dërguar në spital si masë paraprake. Lëndimet e tij nuk besohet të jenë kërcënuese për jetën apo të ndryshojnë jetën.”

Lexo edhe :  Përfundon grupi A/ Kualifikohen Holanda dhe Senegali, bie në ndeshjen e fundit Ekuadori

Tsitsipas, 24 vjeç, tha: “Ai erdhi nga hiçi. Nuk e kam idenë se për çfarë bëhet fjalë. Nuk më ka ndodhur kurrë një incident i tillë në fushë, kështu që shpresoj që ai të jetë mirë. Doja të vazhdoja me atë ndeshje pa pasur ndonjë ndryshim të vogël në fushë dhe doja të sigurohesha që të ishte e luajtshme, veçanërisht në atë zonë.

“Më pengoi gjithashtu në llojin e përvojës sime të shikimit të fushës, në mënyrën se si e pashë më vonë. Kishte një shenjë të madhe atje dhe doja që ajo të pastrohej në mënyrë që unë të vazhdoja lojën që bëja më parë.”

Nuk është hera e parë që një ngjarje sportive vihet në shënjestër të protestuesve këtë vit.

Një person e lidhi qafën në shtyllën e portës me kabllo gjatë përballjes së Evertonit me Newcastle në mars. Ndërkohë, dikush e lidhi veten me rrjetën gjatë gjysmëfinales së French Open mes Casper Ruud dhe Marin Cilic.

Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Lajme të tjera

Web TV