Vjeshta e vetmisë së madhe! Takimi me Yuri Kim zbulon ftohjen e Metës me Berishën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Ardit Rada

I pyetur pak ditë më parë në një konferencë me gazetarët, Sali Berisha deklaroi ka komunikime ‘sekrete’ apo publike me Ilir Metën, edhe pse prej muajsh nuk jemi në dijeni të diçkaje të tillë. Duket se vjeshta që pritej të derdhte në sheshe mijëra militantë të PD dhe lësëista, nuk po rezulton aq e nxehtë për politikën. Përkundrazi, e gjen Sali Berishën përballë SPAK dhe në izolim nga SHBA-të, BE-ja dhe aleati i tij.

Madje ai mungoi edhe në protestën e Partisë së Lirisë për inceneratorët, por u justifikua me disa deputetë periferikë që i dërgoi në Sharrë si emisarë. Si për të thënë më tepër se hallet e familjes Meta nuk janë të tijat. Dhe hakmarrja për këtë injorim duket se nuk vonoi.

Kreut de facto të PD-së iu desh këtë të shtunë ta përsëriste qëndrimin e tij për protestat. Ai doli sot LIVE dhe tha se shtyrja e revoltës popullore po bëhet e padurueshme duke përçuar një mesazh tek aleati me të cilin nuk qenka dakordësuar as për stilin, as për datën.

Sali Berisha tashmë gjendet para shumë zjarreve dhe pa instiktet e dikurshme. Ca prej moshës, ca prej goditjeve të Perëndimit e ca prej çoroditjes nga aleatët. Meta pasi ndryshoi emrin e partisë për t’u distancuar nga ish-aleatët e tij Berisha e Rama, duket se ka bërë zgjedhjen përfundimtare. Takimi i tij me ambasadoren Yuri Kim tregon se mes ‘non-gratas’ dhe SHBA-ve ka zgjedhur këto të fundit. Nuk duhet të çuditemi kur Berisha ta akuzojë sikurse Lulzim Bashën, se në shkëmbim të mbylljes së çështjes së lobimit të tij në Amerikë, zgjodhi të prishë koalicionin e shumëpritur dhe të bëhej vasal i Sorosit.

Lexo edhe :  Pasi mori pasaportën, a do marrë dhe një djalë shqiptar? Përgjigja epike e Dua Lipës

Ai që nuk po kupton se ç’po ndodh në Shqipërinë e 2022 është Sali Berisha. Ai premton dhënie tapish, shpërndarje lekësh, dënim të krimit. Të vetmet gjëra që e ngushëllojnë sikur është ende në modë janë iPad që mban përpara dhe këmisha sportive që vesh. Dhe këto premtime vijnë nga arkitekti i Bathores, i skemave piramidale dhe i 1997-ës. Halli duhet të jetë i madh përderisa zgjedh të bëjë politikë edhe sot që ka dasmën e të birit


Të fundit

I bëri serbët të flasin me “vete”, tifozja shqiptare: Më ndryshuan vendin, u ankuan te…

Ndeshja Zvicër – Serbi, rezervoi atë që të gjithë prisnim, emocione të forta, patriotizëm dhe në fund rezultat pozitiv....

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës 2-0, por që  ky rezultat...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Spartak Ngjela: Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

Nga Spartak Ngjela Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me...

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250 pjesëmarrësve që patën një stërvitje...

Lajme të tjera

Web TV