Zbulohen atletët më të paguar në botë nën 26 vjeç

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Janë zbuluar atletët e rinj më të paguar në botë, me emra të mëdhenj nga sporte të ndryshme që hyjnë në listë.

Lista u publikua nga Forbes, i cili përcaktoi atletët më të paguar të moshës 26 vjeç e poshtë nga maji 2021 dhe maji 2022.

7 – Jake Paul

Në vendin e shtatë është YouTuberi i kthyer në boksier Jake Paul.

Sensacioni amerikan i mediave sociale ka bërë tituj dhe shuma të mëdha parash që kur ai u shpall në botën e boksit.

Gjatë vitit të kaluar, Paul ka grumbulluar 26.2 milionë funte nga boksi i tij, ndërsa ka fituar edhe 7 milionë funte jashtë ringut.Jake Paul next fight: The impossible problem of finding the social media  star a suitable opponent - CBSSports.com

6 – Devin Booker

Booker është përfaqësuesi i vetëm nga bota e basketbollit, ylli i NBA ka bërë një shumë të mirë parash ndërsa luan për Phoenix Suns.

Ylli i Suns ndihmoi skuadrën e tij të arrinte finalet e para të NBA për herë të parë që nga viti 1993.

Booker ka fituar rreth 28 milionë funte në fushë, ndërsa ka tërhequr gjithashtu 7 milionë funte falë marrëveshjeve me Nike dhe Corona Beer.Devin Booker wants his due … but not as much as an NBA championship

5 – Marshon Lattimore

Ylli i NFL, Lattimore ka parë rritjen e aksioneve të tij që kur ai shpërtheu në skenë në vitin 2017.

Lattimore fitoi një kontratë të re me New Orleans Saints, e cila thuhet se kap vlerën e 85.5 milionë funte.

Këtë vit, Lattimore ka bërë një total prej 36 milionë funtesh, ku shumica vjen nga kontrata e tij me Saints.Saints' Dennis Allen had 'conversation' with Marshon Lattimore, confused by  Mike Evans suspension | Fox News

4 – Kylian Mbappe

Sulmuesi i Paris Saint Germain Mbappe është një nga lojtarët më të përfolur kohëve të fundit.

Francezi tronditi botën e futbollit deri në themel kur bëri një kthesë të bujshme për të nënshkruar një zgjatje me klubin e Ligue 1 në vend që të bashkohej me Real Madridin.

Lexo edhe :  VIDEO/ Cristiano Ronaldo i acaruar me trajnerin pasi e zëvendësoi: "Ti gjithmon nxiton ..

Me marrëveshjen e tij të re vijnë paga të mëdha. Ai tani po merr në shtëpi rreth 24.5 milionë funte nga fitimet në fushë, ndërsa marrëveshjet e tij jashtë fushës e shohin atë të bëjë 13 milionë funte.Kylian Mbappe needs several conditions to be met to renew his contract with  Paris Saint-Germain - Football España

3 – Max Verstappen

Piloti holandez fitoi titullin e tij të parë në Formula 1 vitin e kaluar në rrethanat më dramatike kur ai parakaloi Lewis Hamilton në xhiron e fundit të garës së fundit.

Verstappen ka fituar 40 milionë funte vetëm nga F1, me 17 milionë funte të tjera që vijnë falë marrëveshjeve të ndryshme të tij.

24-vjeçari është në rrugën e duhur për të fituar një tjetër titull këtë vit, i cili me siguri do t’i shohë të ardhurat e tij edhe më të larta.Magnificent Max Verstappen well on course for second F1 title | Daily Sabah

2 – Naomi Osaka

Pavarësisht vështirësive të fundit në fushën e tenisit, Osaka mbetet një nga lojtarët më të paguar në këtë sport.

Ndërsa fitimet e saj nga tenisi besohet të jenë vetëm rreth një milion marka, marrëveshjet e saj të miratimit vlejnë një shumë të madhe.

Me marrëveshjet me kompani si Nike, Louis Vuitton dhe Mastercard, Osaka ka bërë 50.7 milionë funte gjatë vitit të kaluar.

Naomi Osaka pulls out of Pan Pacific Open with abdominal pain | The Japan  Times

1 – Josh Allen

Allen kryeson listën dhe është gjithashtu përfaqësuesi i dytë nga NFL.

Për ata që nuk ndjekin sportet amerikane, Allen mund të mos jetë emri më i njohur, por ai ka qenë sportisti i ri më i paguar i vitit të kaluar.

Allen bëri 55 milionë funte pasi nënshkroi një marrëveshje të re. Jashtë fushës, ai fiton rreth 3.5 milionë funte për shkak të marrëveshjeve të tij me Pepsi dhe Nike.Jim Kubiak: Connection between Josh Allen and Stefon Diggs keeps getting  more marvelous


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV