Vuçiç ‘tradhton’ Putinin? Ministri i jashtëm serb e pranon: Nuk i mbështesim!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duket se lufta në Ukranë, ka ndikuar edhe tek marrëdhëniet e ngushta të presidentit rus Vladimir Putin, dhe atij serb, Aleksander Vuçiç.

Së fundmi, ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Nikola Selakoviç, deklaroi se Serbia nuk mund të pranojë rezultatet e referendumit në rajonet e Ukrainës.

Ai në konferencën për media, më 25 shtator, deklaroi se kjo do të ishte në kundërshtim me interesat shtetërore dhe kombëtare të Serbisë.

“Kjo do të ishte krejtësisht në kundërshtim me politikën tonë të ruajtjes së integritetit territorial dhe sovranitetit dhe përkushtimit ndaj parimit të paprekshmërisë së kufijve”, tha Selakoviç.

Në katër rajone të Ukrainës, që pjesërisht kontrollohen nga Rusia, po mbahen referendumet e rreme ruse, që kanë nisur më 23 shtator dhe do të vazhdojnë deri më 27 shtator.

Shefi i diplomacisë serbe, tha po ashtu se në margjinat e seancës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, më 23 shtator, Serbia dhe Rusia nënshkruan Planin për Konsultime për dy vitet e ardhshme. Ai tha se dokumenti është “çështje teknike” dhe se është nënshkruar që nga viti 1996.

“Bëhet fjalë për marrëdhënie dypalëshe dhe aktivitet shumëpalësh. Qeveria ka mundur ta refuzojë një plan të tillë, por nuk ka asgjë të diskutueshme në të dhe është kritikuar nga ata që as nuk e kanë parë”, tha Selakoviq.


Të fundit

SHBA/ Udhëheqësi i sektit fetar u martua me mbi 20 gra, në listë edhe e bija

Një udhëheqës kulti në SHBA është martuar me më shumë se 20 gra, shumica prej tyre nën moshën 15...

Protesta/ Meta: Nesër të gjithë bashkë në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përshëndetur procesin e primareve të Berishës, ndërsa u bën thirrje qytetarëve të mblidhen në protestë. Meta...

5 dhjetor 1791/ Vdiq Wolfgang Amadeus Mozart, kompozitori virtuoz i muzikës klasike

Është një prej kompozitorëve më të mprehtë të tingujve më të përhapur në të gjitha kohërat. Ishte një fëmijë i jashtëzakonshëm. Rridhte nga një...

Sheiku përshëndeti me dorë influencuesen braziliane, reagimi i gruas së tij bëhet viral

Të hënën e kaluar Brazili dhe Zvicra u përballën në Kupën e Botës në Katar. Në tribunë ishte biznesmenia dhe influencuesja braziliane Desireé Soares. Ajo...

Breshëria e sulmeve Ruse bën që Ukraina të ndezë sirenën e alarmit

Ukraina ka bërë më dije se Rusia kishte lëshuar një breshëri të re raketash, ndërsa alarmet ajrore u dëgjuan në shumë pjesë të vendit...

Lajme të tjera

Web TV