6 shenja që tregojnë se po kaloni një periudhë depresive…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Stresi është reagimi normal i trupit ndaj ndryshimeve. Mund të jetë fizik, emocional ose mendor. Pavarësisht nëse është përmbushja e një afati të ardhshëm ose organizimi i një festë ditëlindjeje, stresi është pjesë e jetës së përditshme.

Modelet tuaja të gjumit janë “fikur”

Shumica prej nesh kanë përjetuar një natë pa gjumë dhe janë zgjuar duke u ndjerë të lodhur dhe të mërzitur. Kur dikush është i stresuar, mendja e tij është e mbingarkuar dhe kjo ndikon në aftësinë e tyre për të rënë në gjumë dhe për të qëndruar në gjumë.

Ju ndiheni në stres

Është e kuptueshme që ngjarjet kryesore të jetës si vdekja e një të dashur dhe humbja e punës mund të shkaktojnë ndjenja trishtimi dhe depresioni. Por stresi për shkak të problemeve të jetës së përditshme si vështirësitë financiare, marrëdhëniet e trazuara, problemet shëndetësore dhe përgjegjësitë prindërore mund të shkaktojnë gjithashtu depresion.

Ndiheni të shqetësuar ose të irrituar—ose të dyja!

Kur keni përjetuar një nivel të lartë stresi për një periudhë të gjatë kohore, mund të ndiheni të mbingarkuar. Ju mund të keni shumë gjëra për të dhe mund të ndiheni sikur nuk jeni në gjendje t’i bëni të gjitha. Kjo mund të krijojë ndjenja nervozizmi.

Ju keni dhimbje koke të shpeshta

Qoftë nga një gjumë i keq i natës ose një hangover, ndoshta keni përjetuar një dhimbje koke më parë. Megjithatë, një nga simptomat e zakonshme të stresit të tepërt është të keni dhimbje koke të shpeshta të tipit tension.

Rrahje të shpejta zemre dhe presion të lartë të gjakut

Ju mund të ndjeni se zemra juaj rrah më shpejt kur jeni jashtë për një shëtitje të shpejtë ose kur lëvizni disa mobilje të rënda. Megjithatë, nëse zemra juaj po rrah kur jeni në këmbë ose ulur, kjo mund të nënkuptojë se jeni të stresuar.

Lexo edhe :  Stresi i pandemisë/ Shkencëtarët: Covid plaku trurin e adoleshentëve

Po sëmureni shpesh

Efektiviteti i sistemit tuaj imunitar varet nga niveli i stresit që po përjeton trupi juaj. Kur trupi juaj është vazhdimisht nën stres, sistemi juaj imunitar bëhet i prekshëm dhe aftësia e tij për të luftuar infeksionet dhe viruset zvogëlohet.

Burimi: verywellmind.com


Të fundit

Berisha ‘i bindur’ për agresorin: Është agjent i policisë, e di nga burimet e mia!

Sali Berisha ka dalë sot në një konferencë për shtyp ku po jep versionin e tij për incidentin që...

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë të një postimi në Facebook,...

Spanja kërkon të kapërcejë Marokun, publikohen formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja do të përballet me Marokun në 1/8 e Kupës së Botës. Ndeshja fillon në orën 16:00 dhe luhet në stadiumin “Education City Stadium”. La Roja...

Mediat e huaja shkruajnë për incidentin e Berishës: Goditet me grusht lideri i opozitës

Lajmi i samitit BE-Ballkani Perëndimor ka fituar vëmendje mediatike edhe nga mediat e huaja, por vëmendje mediake të madhe ka fituar edhe incidenti që...

Uniformat blu reagojnë për sulmin fizik ndaj Berishës

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë Në lidhje me incidentin e ndodhur në orën 12:25, në tubimin e organizuar ditën e sotme, gjatë të cilit shtetasi...

Lajme të tjera

Web TV