Blinken paralajmëron Rusinë: SHBA ka një plan nëse përdoren armë bërthamore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë se çdo përdorim i armëve bërthamore do të kishte efekte katastrofike dhe konfirmoi se SHBA ka një plan nëse ndodh diçka e paimagjinueshme.

Por Blinken refuzoi të thoshte saktësisht se cila do të ishte përgjigja e Amerikës, shkruan Sky News.

Ai tha gjithashtu se zyrtarët amerikanë i kishin kërkuar Kremlinit që të “ndalonte bisedat e lira për armët bërthamore” dhe se ishte i shqetësuar se askush në rrethin e brendshëm të Putinit nuk do ta sfidonte atë nëse ai merrte vendimin për të përdorur armët.

Vladimir Putin javën e kaluar dha një kërcënim të fshehtë se ai është i përgatitur të nisë një sulm bërthamor nëse territori rus kërcënohet, një koment i dënuar gjerësisht në Perëndim.

Në një fjalim televiziv kombëtar, ai paralajmëroi se “nuk po luante blof”.

Presidenti Biden javën e kaluar tha se një përgjigje e SHBA do të ishte pasojë, por përsëri nuk pranoi të shtjellonte.

Armët bërthamore nuk janë përdorur që kur dy bomba atomike u hodhën në Japoni në vitin 1945. Megjithatë, kishte pika në Luftën e Ftohtë, si kriza e raketave Kubane, kur rreziku ishte shumë i lartë.


Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Dilema e Vuçiçit për samitin, Nazarko: Serbia shmang rritjen e prestigjit të Shqipërisë

Më 6 dhjetor do të mbahet në Tiranë Samiti BE-Ballkani Perëndimor dhe debatet rreth kësaj ditë kanë qenë të shumta, duke filluar që nga...

Lajme të tjera

Web TV