Jetesa e Sulltanit më të pasur në botë/ 7000 makina, avion floriri e harem me 100 gra

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sulltani i Bruneit, Hassanal Bolkiah ibni Omar Ali Saifudien III, është një nga njerëzit më të pasur në botë. Ju duhet të pyesni veten se çfarë zotëron ai?

Burimet pohojnë se sulltani i Bruneit zotëron 7000 makina luksoze , duke përfshirë 365 Ferrari, 275 Lamborghini, 258 Aston Martin, 172 Bugattis, 230 Porsche, 350 Bentley, 600 Roll Royces, 23 Audi 7, 2 Mercedes, 2. Por kjo nuk është e gjitha.

Sulltani jeton në një pallat mbretëror që mbulon dy milionë metra katrorë. Sipas Librit të Rekordeve Guinness, ky pallat është më i madhi në botë. Pjesa e brendshme e jashtme përbëhet nga një kube prej ari njëzet e dy karatësh, 1700 dhoma, pesë pishina të mëdha dhe 257 banja. Në pallat ka edhe 110 garazhe, ka 564 llambadarë që kërkojnë 51,000 llamba për të funksionuar. Vlera e pasurisë së tij vlerësohet në rreth 35 miliardë euro, dhe ai mban titullin e sundimtarit më të pasur në botë, raporton stil.kurir.

Përveç gjithë këtyre gjërave të mahnitshme, thuhet se sulltani ka një harem. Thashethemet thonë se sulltani i Bruneit së bashku me të vëllanë kishte haremin e tij në pallat, ku organizonte festa të shthurura, dhe mediat për to flisnin si “bashkëpunëtorë të vazhdueshëm në hedonizëm”. Xhefri, vëllai i Sulltanit, kishte një jaht dhe dy anije më të vogla i vuri emrin “Bradavica 1” dhe “Bradavica 2”.

Ish Miss Kalifornia dhe Amerika Shanon Marketi? 1997, zbuloi se ishte një skllave seksi në gjykatë, ku fillimisht erdhi për të punuar në promovim dhe marketing për një pagë prej 3 mijë dollarë në ditë. Gjithçka përfundoi me faktin se në të vërtetë ajo ishte në shërbim të Xhefrit ditë e natë dhe ajo zbuloi se i ishte nënshtruar një trajtimi poshtërues dhe se ishte burgosur në pallatin e sulltanit për 32 ditë. Shannon gjithashtu u përpoq të padiste sulltanin dhe princin në një gjykatë amerikane, por kjo përfundoi me dhënien e imunitetit të vëllezërve nga ndjekja ligjore, duke qenë se ata janë kryetarë shtetesh. Në dokumentet e gjykatës thuhet gjithashtu se Marketiqi dëshmoi se në haremin e sulltanit përveç saj kishte 30-100 gra.

Lexo edhe :  Xhubleta shqiptare në UNESCO! Yuri Kim: Një nga veshjet më të bukura në botë

Jillian Loren shkroi edhe librin “Jeta ime në harem”, ku zbuloi të vërtetën për qëndrimin e saj në Brunei. Ajo mbërriti atje kur ishte vetëm 18 vjeç, dhe ishte në dispozicion të Princit Geoffrey me rreth 40 vajza të tjera. Ajo tregoi se pas një viti dhe pasi kishte fjetur më shumë se njëqind herë me të, ai thjesht ia “dhuroi” sulltanit i cili këmbënguli që ajo ta kënaqte vetëm gojarisht.

Sulltani kishte tre gra, e para prej të cilave ishte e afërmja e tij e ngushtë, e cila punonte si stjuardesë dhe prezantuese televizive. Ai ka gjithsej 12 fëmijë dhe stilin e jetës së tij luksoze ua ka përcjellë djemve të tij , të cilët nuk mbesin pas babait në asgjë. Për shembull, Princi Abdul Malika , djali i tij i tretë i lindur, u martua në vitin 2015 dhe “Forbes” e përshkroi këtë martesë si “dasma mbretërore që mundi të gjitha dasmat mbretërore”.


Të fundit

Nga bukëpjekës në shtëpitë e barit në Angli, dënohet me 14 muaj burg i riu shqiptar

Një burrë i kapur në krye të një ferme të madhe kanabisi në Shipley është dënuar me 14 muaj...

Historia e plotë e krijimit të trofeut të Kupës së Botës

Selia e GDE Bertoni është një ndërtesë e vogël e vendosur në një zonë industriale në Paderno Dugnano, një qytet në periferi të Milanos...

Panë filma koreano-jugorë, Koreja e Veriut ekzekuton adoleshentët

Dy adoleshentë në Korenë e Veriut janë pushkatuar pasi shihnin dhe shisnin filma koreano-jugorë, sipas Daily Mail. Djemtë e moshës 16 dhe 17 vjeç u pushkatuan...

Shpërthim i fuqishëm në një shkollë në Greqi, humb jetën një fëmijë, plagosen dy të tjerë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Greqi, ku një fëmijë ka humbur jetën pas një shpërthimi pranë një shkolle fillore. Lajmin...

Japonia kërkon të shkaktojë surprizën e radhës ndaj Kroacisë, ja formacionet zyrtare

Japonia dhe Kroacia do të përballen në 1/8 e finales në Kupën e Botës. Japonezët arritën deri në këtë fazë pasi dolën si kryesues të...

Lajme të tjera

Web TV